Som rád, že slušnosť sa na Slovensku ešte vypláca

Autor: Viliam Novotný | 3.2.2012 o 11:56 | (upravené 3.2.2012 o 12:02) Karma článku: 11,29 | Prečítané:  13834x

Som rád, že kolegovia poslanci uplynulú stredu opäť povýšili slušnosť nad vydieranie. Sestričky a pôrodné asistentky si za ich konštruktívny prístup k debate o úprave miezd v čase, keď Lekársky odborový zväz traumatizoval celé Slovensko, naozaj nezaslúžili nič iné.

Schválenie zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek bez zmien upravujúcich rast miezd nadol, ktoré avizovali niektorí moji kolegovia, je preto jasný signál, že slušnosť sa na Slovensku ešte stále vypláca.

Verím, že práve dialóg so sestrami bude inšpiráciou aj pre ostatné oblasti verejnej správy, kde nie je spokojnosť so mzdami. Logicky, platy na Slovensku nie vždy odzrkadľujú náročnosť danej profesie. Na druhej strane má štát zodpovednosť za všetkých občanov a preto aj v budúcnosti musí hľadať riešenia s personálom v zdravotníctve, školstve, silových rezortoch diskusiou a dialógom. Štrajky a vydieranie traumatizujú spoločnosť, pacientov pred operáciami, a nič neriešia.

Navyše ako lekár sám viem, ako dlho budeme musieť naprávať imidžové škody, ktoré lekári v očiach pacienta utrpeli štrajkom. Verím, že nech bude budúca vláda akákoľvek, lekári ale aj ostatní pracovníci vo verejnom sektore pochopia, že v časoch v akých sa nachádza nielen slovenská ale globálna ekonomika, nie sú silové riešenia tými správnymi. A že príklad kompromisu zo strany sestier, ktoré by si asi tiež vedeli bez problémov predstaviť ešte výraznejšie zvýšenie miezd, bude dostatočne inšpirujúci aj pre ostatné profesie vo verejnom sektore.

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?