Na dobré sa ľahko zabúda

Autor: Viliam Novotný | 10.2.2012 o 16:35 | (upravené 10.2.2012 o 16:40) Karma článku: 10,64 | Prečítané:  7946x

Keď opoziční poslanci minulý rok pri schvaľovaní liekovej reformy tvrdo bojovali proti jej prijatiu, oháňali sa pacientom. Vraj schválenie reformy bude proti pacientovi a proti zdravotníkom. Pár mesiacov fungovania reformy v praxi ukazuje, že (náš) zdravý rozum našťastie vyhral nad (ich) politickou slepotou.

Možno by sa počas svojich výjazdov v regióne mohli opýtať bežných ľudí, a nie svojich ideologických lídrov, či v praxi pocítili schválenú reformu. Vernostný systém bola najčastejšie  spomínaná pozitívna zmena, o ktorej počas mojich návštev na východnom Slovensku hovorili bežní ľudia. A je to pochopiteľné. Ostatné zásadné zmeny, ktoré v konečnom dôsledku ušetria nielen 100 mil. EUR v systéme, ale aj peniaze v peňaženke každého pacienta, ľudia mimo chronicky chorých pacientov až tak nevidia. Zavedenie druhej najnižšej ceny liekov v Európskej únii bol filozoficky jednoduchý, a zároveň taký účinný krok. Vyjednávania s farmapriemyslom pritom vôbec neboli jednoduché, logicky sa snažili chrániť si svoj biznis.

Páni poslanci z opozície – tí, ktorí ste sa za štyri roky vašej vlády nezmohli na konkrétne opatrenie pre pacienta a zdravotnícky systém, opýtajte sa ľudí v regiónoch, či a ako pociťujú tú vami zatracovanú liekovú reformu.

Nemusím hádam už ani spomínať, že bez realizácie liekovej reformy by sme pravdepodobne len veľmi ťažko mohli schváliť zvyšovanie miezd sestier a  pôrodných asistentiek. Hľadanie zdrojov na mzdové navýšenia je aj s úsporami dosiahnutými liekovou reformou ťažké. Bez nej by bolo prakticky nemožné.

 

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?