Ficovci spláchli prezidenta aj sestričky

Autor: Viliam Novotný | 15.12.2015 o 16:19 | (upravené 15.12.2015 o 16:36) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  3707x

Pondeľňajšie rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý nepodpísal novelu zákona 578/2004 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti je dôkazom, že zdravotníkom rozumie. 

Podľa tejto vládnej novely sa majú sestrám a zdravotníkom v nemocnicach upravovať od januára 2016 mzdy.

Zákon však bol od začiatku problematický, na čo som opakovane upozorňoval vo svojich vystúpeniach a v blogoch. Zákon totiž nevznikol na základe dohody ministerstva zdravotníctva s komorami a odborármi, nie je krytý reálnymi peniazmi v štátnom rozpočte a dokonca ohrozuje dosiahnuté  mzdy sestier v štátnych nemocniciach.

Aj preto sa tento zákon stretol s odporom predovšetkým zo strany sestier v štátnych nemocniciach, ktoré dávajú v súčasnosti výpovede. Ministerstvo zdravotníctva im totiž novelou garantuje platy v priemere o 100 eur nižšie, než aké dostávajú v súčasnosti.

Iná je situácia v prípade ostatných zdravotníkov v štátnych nemocniciach a v prípade sestier a zdravotníkov v neštátnych nemocniciach. Ich platy by sa mali od 1. januára zvyšovať. Podľa ministerstva zdravotníctva to má stáť 55 miliónov eur.

Ale v štátnom rozpočte je medziročný nárast zdrojov na zdravotnú starostlivosť plus 1 mil. eur. Tak z čoho majú zadlžené nemocnice platy zvýšiť?

Už v minulosti Ústavný súd SR  konštatoval, že nie je možné zvyšovať mzdy, ak nie sú kryté reálnymi peniazmi a tie sa včas nedostanú do nemocníc. To bolo dôvodom, prečo v roku 2013 Ústavný súd vyhlásil za protiústavný zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek.

Zákon o poskytovateľoch tak môže Ústavný súd znova poľahky vyhlásiť za protiústavny na základe rovnakých argumentov ako v roku 2013.

Ministerstvo zdravotníctva si neurobilo svoju robotu, nezabezpečilo krytie platov peniazmi a nedohodlo sa s komorami a odborármi. Poslancov SMERu to ale dnes v parlamente nezaujímalo. Ľahkovážne prelomili prezidentovo veto a odobrali sa na vianočné prázdniny.  Neodpovedali ani na moju zásadnú otázku, kto preberá zodpovednosť za výpovede sestier v štátnych nemocnicach? Čislák, Fico alebo SMER?  

 

Ak sa Vám článok páčil, zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?