Zdravotníctvo: Vieme to robiť lepšie ako Fico!

Autor: Viliam Novotný | 1.6.2010 o 10:07 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1778x

Najlepší zdravotnícky program má SDKÚ - DS! Toto prestížne hodnotenie sme získali v prieskume inštitútu INEKO medzi odbornou verejnosťou. Do úvahy brali odborníci kvalitu, prínos, dôležitosť, konkrétnosť či realizovateľnosť navrhovaných opatrení.

S pozitívnym prijatím nášho programu (zdraveslovensko.sk) sa stretávam i pri stretnutiach s ľuďmi, ktoré v posledných týždňoch zažívam v každom kúte Slovenska. Nie sú to len naši voliči, sú to i ľudia, ktorí v minulých voľbách podporili Smer. Nepáčili sa im vtedy poplatky, priznávajú. A jedným dychom dodávajú, že namiesto zrušených poplatkov platia za Fica v zdravotníctve viac. Platia viac za lieky, platia viac u lekára. Toto im teda Smer nesľuboval!

Musia čakať v plnších čakárňach - lebo sa opäť zvýšila návštevnosť ambulancií. Skrátil sa tak čas, ktorý má lekár na pacienta. Ľudia si musia vybavovať odporúčacie lístky na vyšetrenie u špecialistu. Dlhšie čakajú na plánované vyšetrenia či zákroky.

Zdravotníci sa sťažujú, že im nerastú mzdy. Kde zostali sľuby o trojnásobných platoch lekárov? Menšie nemocnice dostávajú za rovnaké výkony dvoj-, trojnásobne menej, ako fakultné nemocnice. Fakultné nemocnice okrem toho, že dostávajú najviac peňazí, sa pritom najväčšmi zadlžujú.

Sľuby z programového vyhlásenia Ficovej vlády zostali nesplnené. Ročné zúčtovanie nie je jednoduchšie, štát neplatí 5 % z priemernej mzdy za svojich poistencov, nevytvorili sa štandardy kvality, nemocnice nie sú odmeňované za kvalitu a náročnosť (DRG systém), ambulancie dostávajú menej peňazí ako pred štyrmi rokmi.

Smer teda ľudí sklamal a oklamal - darmo teraz vypisujú na bilboardoch, že budú znižovať ceny liekov, keď ich doteraz zdražovali.

A preto už prázdne sľuby nezaberajú. Politici musia vedieť konkrétne odpovedať. Voliči sa pýtajú, aké dôsledky so sebou ich sľuby nesú. Chcú vedieť, ako plánujú dosiahnuť ich splnenie.

Najdôležitejšie problémy slovenského zdravotníctva nie sú v tom, že by v ňom chýbali peniaze. Problém je v tom, že s peniazmi, ktoré doň občania povinne odvádzajú sa trestuhodne plytvá. Predražené mikroskopy, lineárne urýchľovače, vakcíny, sanitky - mám pokračovať ďalej? Skôr, než začneme hovoriť o potrebe zvyšovania daní, odvodov alebo spoluúčasti, je zodpovedné hľadať a zapchávať diery, ktorými unikajú peniaze.

Naozaj verejné verejné obstarávanie, zmena príspevkovej formy štátnych nemocníc, hodnotenie lekárov a nemocníc podľa dosiahnutých výsledkov sa dajú robiť aj bez dodatočných zdrojov. Naopak, dokážeme vďaka tomu lepšie hospodáriť. Dosiahnuté úspory vieme použiť na skrátenie čakania v poradovníkoch, na preplatenie spoluúčasti, ak pacient prekročí strop 120 eur/rok alebo na zlepšenie mzdového ohodnotenia zdravotníkov. Dodatočné peniaze chceme používať na budovanie štandardov kvality, aby sme za každé euro dokázali poskytnúť občanom čo najväčší zdravotný benefit.

Najlepší program by mal dostať šancu byť realizovaný, čo poviete? :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Slovensko sedí na časovanej bombe. Následky pocítime všetci

Demografický problém nikto nerieši.

Šéf tímu Kuciak: Odvolanie nás stálo veľa úsilia (rozhovor)

Vyšetrovateľ Peter Juhás verí, že druhé kolo na súde vyjde.


Už ste čítali?