Prečo neprešiel vernostný systém v parlamente?

Autor: Viliam Novotný | 4.2.2011 o 12:22 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  2341x

Prezident vrátil dva dni pred Silvestrom do parlamentu novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá mala byť účinná od 1. januára 2011. Dôvodom pre prezidentove veto bola časť zákona, ktorú som predkladal ako poslanecký návrh. Išlo o snahu o zavedenie jasných pravidiel pre vernostné systémy v lekárňach, ktoré - či sa nám to páči alebo nie - sú na Slovensku realitou.

Ak jestvuje vôľa poskytovať zľavy, využime ju v prospech pacientov i v prospech úspory verejných zdrojov v zdravotníctve. Preto som navrhol a presadzujem pravidlá pre reguláciu vernostných systémov v lekárňach, ktoré majú jednoduchú logiku: ak lekáreň poskytne zľavu poistencovi, musí na základe zmluvy poskytnúť zľavu aj zdravotnej poisťovni. Zostáva tak zachovaná filozofia tzv. fixného doplatku, zavedená v roku 2003.

Prezident zákonu vyčítal, že neregulujeorganizátora vernostného systému", hoci vzápätí uvádza, že to do zákona o liekoch vlastne ani nepatrí. Namieta, že slovné spojenie súhrn zliav a výhod" je nepatričné, lebo: „zdravotnícky pracovník sa nemá riadiť komerčným hľadiskom". Podľa mňa však poskytovanie zliav nie je v rozpore so zodpovedným napĺňaním lekárnického povolania. Naopak, pomáha pacientom, pretože činí pre nich liek finančne dostupnejším. A keďže podľa môjho návrhu na tom ušetrí i zdravotná poisťovňa, tieto peniaze bude môcť použiť pre iných pacientov.

Lekárnici sa rozdelili na dve skupiny: jedna zľavy poskytovať chce a druhá nie. Lekárnici, ktorí nechcú poskytovať zľavy tvrdia, že to chcú len sieťové lekárne. Zákon síce oficiálne nepozná siete lekární, ale všetci vieme, že existujú. Tvoria cca 10 % všetkých lekární. Zľavy však majú záujem poskytovať aj nesieťoví lekárnici. Slovenská lekárnická komora dokonca kvôli nedovolenému poskytovaniu zliav doteraz zasahovala práve voči drobným lekárnikom, nie voči sieťam.

Zavedenie vernostného systému zvýši konkurenčné prostredie medzi lekárňami a tlačí na zvyšovanie kvality lekárenskej starostlivosti. Ak je na jednej hlavnej ulici 11 lekární, tak im umožnime súťaž, nech má z toho niečo aj pacient.

Slovenská lekárnická komora varovala, že vernostné systémy povedú k väčšej preskripcii a spotrebe liekov. Je to podľa mňa nezmysel. Predsa žiadny pacient si nebude pýtať od svojho lekára, aby mu predpisoval viac inzulínu, či liekov na srdce, lebo ma zľavu vo svojej lekárni. Na to, aby lekári predpisovali len to čo pacient potrebuje, slúži revízny systém poisťovne a nie vernostný systém v lekárni. Karta vernostného systému môže dokonca v budúcnosti fungovať ako identifikátor predpísaných liekov, na základe ktorého je možné bezpečnejšie vyhodnocovať nežiaduce liekové interakcie priamo v lekárňach (eHealth vidím vo veľkom nedohľadne).

Takže, svojim návrhom som nechcel likvidovať lekárne, ani zvyšovať spotrebu liekov. Išlo mi o to, aby pacienti doplácali za lieky menej, a aby zľavy mali jasné kontrolovateľné pravidlá.

Boli sme svedkami obrovskej kampane zo strany tej časti lekárnikov, ktorí zľavy poskytovať nechceli. Napriek tomu, že napr. voči zľavám, ktoré dostávajú od distribučných firiem nemajú námietky. Dokázali vplývať na kanceláriu prezidenta a vrátiť do parlamentu zákon, ktorý okrem iného riešil zrušenie povinnosti výmenných lístkov, či limity na doplatky za lieky pre dôchodcov, čo teda „sociálne cítiacemu" prezidentovi vôbec nevadilo. Lobing medzi poslancami proti zľavám v lekárni nakoniec slávil úspech aj v pléne NR SR. Zaujímavé bolo i stranícke spektrum poslancov, ktorí proti zľavám hlasovali - SMER, SNS, KDH a časť MOST-HÍD. Zvláštna politologická kombinácia, ako aj pekný lobistický úspech pre lekárnikov, ktorí nechcú poskytnúť ani cent zľavy. Poslanci NR SR stáli v stredu do obedu pred dilemou, či uprednostnia zľavy pre pacientov alebo ochranu zisku lekárni. Nateraz vyhrala ochrana zisku lekárnikov, verím že ešte nie je dobojované...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ďalší úder pre Rusov. Prišli takmer o všetky hviezdy a znovu hovoria o bojkote

Medzinárodný olympijský výbor vydal zoznam ruských športovcov, ktorí môžu štartovať v Pjongčangu.

DOMOV

Znalca odsúdili za platinové sitká na desať rokov

Druhého obžalovaného Juraja Lettricha súd oslobodil.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?