Raši straší

Autor: Viliam Novotný | 21.10.2011 o 13:11 | Karma článku: 17,99 | Prečítané:  3433x

Bývalý minister zdravotníctva a súčasný košický primátor Richard Raši sa po dlhej odmlke opäť vyjadril k zdravotníctvu. Kritizuje transformáciu nemocníc. A straší, lebo strach je emócia, na ktorej sa dá budovať marketingovo úspešná populistická kampaň.

Slovenské nemocnice treba postaviť na nohy, o tom niet pochýb. 20 rokov politického klientelizmu a obcovania s lobistami ich zanechalo v dezolátnom stave. Nemocnice si vyžadujú investície, vzdelaných a zodpovedných manažérov, transparentnosť hospodárenia, jasné a vymáhateľné pravidlá.

Aká je odpoveď Richarda Rašiho (resp. strany Smer-SD) na problémy štátnych nemocníc?

Peniaze daňových poplatníkov.

Nemusíme lobiť hlboko v pamäti – na sklonku roku 2009 dostali od Ficovej vlády nemocnice 130 miliónov eur. Táto platba sa volala "návratná finančná výpomoc". Keďže ju nesprevádzali žiadne reštrukturalizačné opatrenia, každému zorientovanému človeku bolo jasné, že výpomoc je "nenávratná". To sa aj potvrdilo. Nemocnice nesplácali ani len úroky podľa splátkového kalendára, neplatili ani sociálke, ani dodávateľom. Až nakoniec muselo ministerstvo financií túto pôžičku oficiálne preklasifikovať na nenávratnú a pripraviť ďalších 350 mil. € na oddlženie. Tieto peniaze, na ktoré sa skladáme všetci, sa pritom dali použiť na lepšie platy sestier a lekárov, na skracovanie čakacích zoznamov na neakútne operácie alebo na znižovanie doplatkov za lieky. A ak sa transformácia nemocníc nedokončí, o štyri roky budeme mať na stole ďalší, podobný účet.

V máločom sa zhodnem s odborárskym bossom a súkromným podnikateľom v jednej osobe Mariánom Kollárom. Má však pravdu, keď tvrdí, že zo zvýšenia platov zamestnancov sa nedajú získavať provízie. Preto sa peniaze v nemocniciach používajú na nákupy najrôznejších tovarov a služieb (neraz nepotrebných), a nie na odmeňovanie kvalitného personálu. Nemocnice ako príspevkové organizácie si to totiž môžu dovoliť.

Pritom najväčší objem peňazí, ktoré môže zdravotníctvo získať, v rezorte už je: ide o úspory z neefektivity. Azda si pán exminister Raši pamätá, že udeľoval súhlasy s nákupom drahých prístrojov od vybraných dodávateľov pre štátne nemocnice. Pri tvorbe znaleckých posudkov transformujúcich sa nemocníc sa ukázalo, že viaceré z týchto prístrojov boli zakúpené za neadekvátne premrštené ceny, ktoré prevyšovali trhovú cenu aj o 50-60 %.

Iste, aj nemocnica ako akciová spoločnosť môže nakupovať predražené prístroje či lieky. Členovia jej predstavenstva však znášajú za svoje konanie trestnoprávnu zodpovednosť.

Rašiho stranícky kolega Robert Kaliňák pred troma rokmi odôvodňoval transformáciu nemocnice ministerstva vnútra na akciovú spoločnosť slovami:

  • akciová spoločnosť bude vystavená otvorenému trhovému prostrediu, ktoré vytvorí tlak na jej efektívne fungovanie a hospodárenie. To prinesie aj zvýšenú kvalitu v poskytovaní služieb pre rezort vnútra, ostatné štátne organizácie, resp. pre súkromný sektor,
  • transparentné hospodárenie,
  • v prípade správne definovaného podnikateľského plánu bude akciová spoločnosť samofinancovať svoj ďalší rozvoj, čo eliminuje požiadavky na štátny rozpočet.


Ficova vláda tento materiál schválila bez jedinej pripomienky z Rašiho ministerstva zdravotníctva. Zrejme i preto, že Kaliňák patril do inej "sféry vplyvu".

Na druhý deň po páde vlády Ivety Radičovej sa v kanceláriách zdravotníckych veľkododávateľov rozozvučali telefóny. Začali sa ozývať sprostredkovatelia z Paškovej éry a spriadali prípravu nových nákupov. Sú presvedčení, že opäť prichádza ich čas. Ale nemocnice ako akciovky im nevyhovujú. Obmedzujú ich v "rozlete". A tak nevyhovujú ani Richardovi Rašimu, ktorý dva roky vo funkcii tomuto šafáreniu prepožičiaval svoju tvár.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?