Má zdravotníctvo dosť peňazí na navýšenie platov?

Autor: Viliam Novotný | 1.2.2012 o 15:30 | Karma článku: 7,56 | Prečítané:  2958x

O ničom inom nediskutujeme. Odkedy sme začali riešiť zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek a zároveň požiadavky lekárskeho odborového združenia, či navýšenie miezd, ktoré je schválené v zákone o poskytovateľoch pre lekárov v nemocniciach a ktoré zrejme národná rada schváli  v zákone o minimálnych mzdových nárokoch pre sestry od 1.apríla, budú vedieť poisťovne reálne vykryť navýšenie platieb pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

V súčasnosti je navýšenie miezd lekárov k 1. januáru dohodnuté medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami. Momentálne hľadáme riešenie pre navýšenie miezd aj pre sestry. Som presvedčený o tom, že na základe schváleného štátneho rozpočtu a na základe schválených zákonov o lieku a rozsahu, ktorými sme zmenili celý systém fungovania liekovej politiky, by sa malo v disponibilných zdrojoch zdravotných poisťovní objaviť dosť peňazí na navýšenie platov lekárov aj pre sestry.

Ide o to, aby bolo dosť peňazí nielen vo fondoch zdravotných poisťovní, ale aby sa tieto peniaze reálne dostali k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Z tohto dôvodu som navrhol, aby výbor pre zdravotníctvo budúci týždeň vykonal poslanecké prieskumy vo všetkých troch zdravotných poisťovniach, ktoré by nás informovali o stratégiách navyšovania zmlúv pre poskytovateľov, ktoré budú mať zdravotné poisťovne v roku 2012.

 

Vyjadrenie k zákonu o mzdách sestier a pôrodných asistentiek.

Zákon nepovažujem za nesystémový. Dnes sme dnes hovorili o tom, že došlo k oddeleniu všetkých troch profesií: lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Nehovorím, že je to šťastné alebo nešťastné, tak sa to vyvinulo v priebehu roka 2011. Budeme, samozrejme, musieť diskutovať aj o tom, ako vyriešime minimálne mzdové nároky v ostatným zdravotníckych profesiách, teda  nie len lekárov ale aj sestier. Zákon o mzdách sestier a pôrodných asistentiek vznikol ako reakcia na uznesie vlády a požiadavky sestier v petícii. Považujem to za prirodzený návrh zákona, ktorý rieši postavenie sestry, ako  samostatného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

 

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+


 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?