Ako na záchranky? Aukciami.

Autor: Viliam Novotný | 31.1.2012 o 13:39 | Karma článku: 11,38 | Prečítané:  4389x

Záchranná zdravotná služba je jeden z mála fungujúcich segmentov v zdravotníctve. Iste je to aj vďaka dobrým platbám, ktoré však nestanovujú zdravotné poisťovne, ale ministerstvo zdravotníctva centrálnou cenovou reguláciou. Úradník napíše, minister podpíše a úradná cena je na svete.

Nerobím si ilúzie, že štát vie dobre nastaviť reguláciu cien. Inak by nebolo možné, aby sme päť rokov za sebou boli svedkami rovnakej situácie – že mesačný paušál na sanitku môže ísť nadol a stále pôjde o ziskové odvetvie. Ak veríme číslam pána ministra, ktoré nebývajú vždy úplne presné, natíska sa otázka: prečo sa tá cena takto nenastavila už pred rokom? Alebo hoci pred troma? Aha, vtedy sa za pána Rašiho objednávali tie predražené sanitné autá a tie bolo treba niekomu zaplatiť...

Minister Uhliarik sa pokúsil ostrými slovami odlíšiť od Rudolfa Zajaca, ktorý o ňom nehovorí práve najlichotivejšie. Uhliarikove nasrdenie by bolo sympatické, keby nepoukazovalo aj na jeho vlastné zlyhanie. Systém prideľovania záchraniek, ktorý Uhliarik kritizuje, za celý čas vo funkcii nijako nenavrhol zmeniť. To, čo vyhovovalo Zajacovi, štyri roky po ňom Rašimu, nechal aj Uhliarik nedotknuté. A to, že v sanitkách nefunguje GPS kvôli monitorovaniu reálnych nákladov, je čia chyba? [Pre tých menej zbehlých v zdravotníctve – GPS v sanitkách v minulosti bolo, autá sa tak dali monitorovať z operačného strediska; za Rašiho sa to vymontovalo a Uhliarik za rok a pol GPS do sanitiek nevrátil.)

No jednoducho, celé zlé. Ak záchranná zdravotná služba funguje v konkurenčnom prostredí – a ukazuje sa, že to naozaj prospieva jej kvalite a dostupnosti – tak nech sa jej cena zníži v súťaži. Nie ministerskí úradníci, ale konkurencia stanoví cenu. Následne by sa nemohli objaviť ani v médiách výčitky prevádzkovateľov záchranných služieb, že im minister siaha nesystémovo po peniazoch potrebných na mzdy. Ak raz vysúťažím, nemôžem sa sťažovať.

Myslím si, že licencie na prevádzkovanie záchrannej služby by sa mali prideľovať na základe aukcie. Pri pevných platbách na celé obdobie platnosti licencie by uchádzači licitovali cenu, ktorú sú ochotní za licenciu zaplatiť. To, že každý z nich musí vopred splniť podmienky kvality (personál, technika), je samozrejmé. A dá sa jednoducho stanoviť v podmienkach takejto aukcie.

Ministerstvo by sa tak v budúcnosti vyhlo podozreniam z manipulácie výberových konaní a rovnako aj kritike prevádzkovateľov záchraniek ak im začne uberať z už schváleného koláča. A mimoriadne príjemný vedľajší efekt? Nič menej a nič viac, ako to, že by sa do zdravotníctva získali dodatočné peniaze.

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?