Som rád, že slušnosť sa na Slovensku ešte vypláca

Autor: Viliam Novotný | 3.2.2012 o 11:56 | (upravené 3.2.2012 o 12:02) Karma článku: 11,29 | Prečítané:  13852x

Som rád, že kolegovia poslanci uplynulú stredu opäť povýšili slušnosť nad vydieranie. Sestričky a pôrodné asistentky si za ich konštruktívny prístup k debate o úprave miezd v čase, keď Lekársky odborový zväz traumatizoval celé Slovensko, naozaj nezaslúžili nič iné.

Schválenie zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek bez zmien upravujúcich rast miezd nadol, ktoré avizovali niektorí moji kolegovia, je preto jasný signál, že slušnosť sa na Slovensku ešte stále vypláca.

Verím, že práve dialóg so sestrami bude inšpiráciou aj pre ostatné oblasti verejnej správy, kde nie je spokojnosť so mzdami. Logicky, platy na Slovensku nie vždy odzrkadľujú náročnosť danej profesie. Na druhej strane má štát zodpovednosť za všetkých občanov a preto aj v budúcnosti musí hľadať riešenia s personálom v zdravotníctve, školstve, silových rezortoch diskusiou a dialógom. Štrajky a vydieranie traumatizujú spoločnosť, pacientov pred operáciami, a nič neriešia.

Navyše ako lekár sám viem, ako dlho budeme musieť naprávať imidžové škody, ktoré lekári v očiach pacienta utrpeli štrajkom. Verím, že nech bude budúca vláda akákoľvek, lekári ale aj ostatní pracovníci vo verejnom sektore pochopia, že v časoch v akých sa nachádza nielen slovenská ale globálna ekonomika, nie sú silové riešenia tými správnymi. A že príklad kompromisu zo strany sestier, ktoré by si asi tiež vedeli bez problémov predstaviť ešte výraznejšie zvýšenie miezd, bude dostatočne inšpirujúci aj pre ostatné profesie vo verejnom sektore.

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?