Na dobré sa ľahko zabúda

Autor: Viliam Novotný | 10.2.2012 o 16:35 | (upravené 10.2.2012 o 16:40) Karma článku: 10,64 | Prečítané:  7971x

Keď opoziční poslanci minulý rok pri schvaľovaní liekovej reformy tvrdo bojovali proti jej prijatiu, oháňali sa pacientom. Vraj schválenie reformy bude proti pacientovi a proti zdravotníkom. Pár mesiacov fungovania reformy v praxi ukazuje, že (náš) zdravý rozum našťastie vyhral nad (ich) politickou slepotou.

Možno by sa počas svojich výjazdov v regióne mohli opýtať bežných ľudí, a nie svojich ideologických lídrov, či v praxi pocítili schválenú reformu. Vernostný systém bola najčastejšie  spomínaná pozitívna zmena, o ktorej počas mojich návštev na východnom Slovensku hovorili bežní ľudia. A je to pochopiteľné. Ostatné zásadné zmeny, ktoré v konečnom dôsledku ušetria nielen 100 mil. EUR v systéme, ale aj peniaze v peňaženke každého pacienta, ľudia mimo chronicky chorých pacientov až tak nevidia. Zavedenie druhej najnižšej ceny liekov v Európskej únii bol filozoficky jednoduchý, a zároveň taký účinný krok. Vyjednávania s farmapriemyslom pritom vôbec neboli jednoduché, logicky sa snažili chrániť si svoj biznis.

Páni poslanci z opozície – tí, ktorí ste sa za štyri roky vašej vlády nezmohli na konkrétne opatrenie pre pacienta a zdravotnícky systém, opýtajte sa ľudí v regiónoch, či a ako pociťujú tú vami zatracovanú liekovú reformu.

Nemusím hádam už ani spomínať, že bez realizácie liekovej reformy by sme pravdepodobne len veľmi ťažko mohli schváliť zvyšovanie miezd sestier a  pôrodných asistentiek. Hľadanie zdrojov na mzdové navýšenia je aj s úsporami dosiahnutými liekovou reformou ťažké. Bez nej by bolo prakticky nemožné.

 

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?