Prečo je rovnaká operácia niekde aj trikrát drahšia

Autor: Viliam Novotný | 14.2.2012 o 11:28 | (upravené 14.2.2012 o 11:35) Karma článku: 11,32 | Prečítané:  8209x

Je to možno ošúchané, ale pravdivé konštatovanie: nie je dôvod, aby vyoperovanie žlčníka v Bratislave stálo trikrát viac ako v Trebišove. Samozrejme, špičková medicína musí byť zaplatená špičkovo. Na to máme centrá excelentnosti, univerzitné nemocnice či národné ústavy. Ale porovnateľné výkony majú byť aj porovnateľne preplácané.

Darmo dnes narieka napr. žilinský župan J. Blanár, ktorému pod rukami kolabujú krajské nemocnice, že peniaze sú v zdravotníctve nespravodlivo prerozdeľované v prospech štátnych nemocníc. Strana Smer-SD, ktorú Blanár reprezentuje v parlamente, urobila všetko pre to, aby v zdravotníctve vládla práve takáto diskriminácia.

V roku 2008 „sa“ presmerovali toky peňazí z VšZP do štátnych nemocníc na úkor menších nemocníc a ambulancií. Novela minimálnej siete zvýhodnila štátne nemocnice, bez ohľadu na kvalitu. A hoci programové vyhlásenie Ficovho kabinetu obsahovalo záväzok zaviesť platby nemocniciam podľa náročnosti diagnóz (DRG), zostalo len pri sľuboch.

V oblasti spravodlivého financovania nemocníc sa do volieb 2010 neurobilo vôbec, vôbec nič. Ceny za hospitalizáciu rovnakých prípadov v Trebišove (Topoľčanoch, Považskej Bystrice, ...) a povedzme v Bratislave alebo Košiciach sa líšia o desiatky až stovky percent.

Štátnym nemocniciam takáto „štátna pomoc“ nepomohla a napriek Rašiho návratno-nenávratnej finančnej výpomoci z roku 2009 sme ich museli vlani oddlžovať vyše 300 miliónmi eur. Nezdá sa, že by sa v tomto smere malo niečo zmeniť. Zastavenie transformácie nemocníc(SMER - SD hlasoval ZAbude tento diskriminačný stav len predlžovať.

Od minulého roku sú štátne a neštátne nemocnice zrovnoprávnené v minimálnej sieti (mimochodom, SMER - SD hlasoval PROTI). Začali sa zverejňovať zmluvy medzi poisťovňami a nemocnicami (SMER - SD bol PROTI). Na Úrade pre dohľad sa už vyše roka intenzívne pracuje na prípravách zavedenia DRG (aj v prípade zavedenia DRG hlasoval SMER - SD PROTI).

Platba podľa náročnosti diagnózy spravodlivejšie ocení náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou o pacienta. Odhadovaný termín zavedenia: rok 2013.

Na Slovensku sa o DRG posledné dve desaťročia viac hovorilo ako konalo. Až kabinet Ivety Radičovej urobil jasné kroky, aby boli nemocnice na Slovensku spravodlivo ohodnotené. Zostáva len dúfať, že projekt DRG prežije zmenu vlády po marcových voľbách. Smer-SD totiž doteraz vždy konal v príkrom rozpore s deklarovanou snahou o transparentnosť či spravodlivosť finančných tokov v zdravotníctve.


Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?