Prečo brať Luciu vážne

Autor: Viliam Novotný | 24.2.2012 o 12:28 | (upravené 26.2.2012 o 9:24) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  7203x

Ak by som tvrdil, že aktuálne prieskumy, ktoré prvýkrát po 12 rokoch poslali SDKÚ-DS mimo parlament, ma nechávajú kľudným, klamal by som. No netrápi ma to iba preto, že som členom tejto strany, ktorá neodškriepiteľne spravila pre Slovensko veľmi veľa.

Veď práve politici SDKÚ-DS mali odvahu realizovať reformy, ktoré nás v rokoch 1998-2006 dostali z obdobia ekonomického marazmu medzi fungujúce ekonomiky. Trápi ma to najmä preto, že pri všetkej skromnosti, odborný potenciál tejto strany patrí aj v súčasnosti k tomu najlepšiemu, čo do marcových volieb ponúka všetkých 26 kandidujúcich strán. A Slovensko potrebuje aj v nadchádzajúcich štyroch rokoch pretrvávajúcej krízy presne to – odborníkov s odvahou robiť zásadné reformy.

Súhlasím však aj s tými kritikmi, ktorí hovoria, že z minulosti sa nedá žiť večne. Vysvedčenie, ktoré nám vystavili tri týždne pred voľbami voliči, keď poslali SDKÚ-DS mimo parlamentu, je silným odkazom. Oficiálne oznámenie zámeru Lucie Žitňanskej kandidovať na predsedníčku SDKÚ-DS je jasnou odpoveďou na to, že tento odkaz došiel. Napriek tomu, že Luciino rozhodnutie je v posledných dňoch spochybňované komentátormi a diskutérmi ako prázdne gesto, opak je pravdou. Diskusia o tom, kde sa stala chyba a aké dôsledky z toho vyvodiť je však naozaj skôr na povolebné obdobie, ako obdobie zúriacej kampane.Kampane, ktorá sa obmedzila na špinu, osočovanie a absenciu programov a riešení.

Ak by sme porovnali pravicové strany a ich schopnosť sebareflexie v predvolebnom čase, je SDKÚ-DS jediná, ktorá prostredníctvom Lucie Žitňanskej predviedla istú schopnosť naznačiť potrebu diskusie o vnútorných zmenách. Či už programových alebo personálnych. Prepad k úrovniam blížiacim sa k hranici zvoliteľnosti zažili aj naši ďalší koaliční partneri. Napriek tomu nepočuť od nikoho iného žiaden náznak zmien či sebareflexie. Kríza pravice je teda väčšia ako SDKÚ-DS, a oznámenie Lucie Žitňanskej o povolebnej kandidatúre na líderku strany je jasným odkazom voličom, že v SDKÚ-DS túto krízu berieme vážne.

Je preto smutné, ak sa pre voliča dôležitý odkaz, za ktorý treba vyjadrenie Lucie Žitňanskej považovať, stráca v marazme bežiacej, viac špinavej ako obsahovej kampane. To, že akýkoľvek výsledok pod 10 percent je pre stranu s potenciálom SDKÚ-DS na serióznu povolebnú diskusiu o zmenách, nikto nespochybňuje. Práve preto volič, ktorý chce niečo zmeniť, nemôže rezignovať na právo voľby. Nie nadarmo máme na Slovensku demokratický systém preferenčného hlasovania. A preferenčné hlasy sú tým najlepším spôsob, akým môže do povolebnej vnútornej diskusie ktorejkoľvek strany poslať svoj odkazkaždý volič. Môžete sa spoľahnúť, že tento odkaz budeme v SDKÚ-DS vnímať rovnako citlivo, ako ten z minulého týždňa o prepade preferencií pod hranicu zvoliteľnosti.

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?