Sú pacienti opäť v ohrození?

Autor: Viliam Novotný | 1.3.2012 o 11:02 | (upravené 1.3.2012 o 11:11) Karma článku: 6,32 | Prečítané:  790x

To, že sa zdravotníctvo týka aj tých, ktorí majú to šťastie a neboli dávnejšie  v nemocnici, vidno najlepšie v poslednom období. Ani nie 3 mesiace po štrajku lekárov prebehla médiami  jóbova zvesť o tom, že ambulantní lekári vypovedali svoje zmluvy v jednej komerčnej zdravotnej poisťovni.

Aj počas mojich návštev vo všetkých kútoch Slovenska som dostával rovnakú otázku. Máme sa my, poistenci a daňoví poplatníci, opäť obávať toho, čo sme tu  zažili pred Vianocami? Kam pôjdu bežní ľudia s chorými deťmi, ak ambulantní lekári nepodpíšu s poisťovňou zmluvy do konca marca?

Situácia nie je tak dramatická, je však potrebné povedať si, prečo k nej dochádza. Všeobecní lekári majú povinnosť uzatvoriť zmluvu s každou zdravotnou poisťovňou, o ktorej poistencov sa starajú. Zmluvné podmienky s poisťovňami majú lekári dohodnuté zvyčajne na jeden rok. Ak sa nedohodnú na nových podmienkach, ďalší rok pôjdu po starom. A na to, aby lekári primäli poisťovňu sadnúť si za rokovací stôl, musia dať formálne výpoveď zmluvy. Takéto „manévre“ sa dejú každý rok, keď sa blíži termín obnovovania zmlúv.

Tento rok ambulantní lekári argumentujú predovšetkým zákonom o minimálnych mzdových nárokov sestier a pôrodných asistentiek. Svojim sestričkám by podľa tohto zákona mali od 1. apríla zvýšiť mzdu, ale zatiaľ toto navýšenie nemajú kryté zvýšenou platbou zdravotných poisťovní. Túto požiadavku ambulantných lekárov podporujem. Nesúhlasím s „riešeniami“, ktoré obchádzajú zmysel spomenutého zákona. Formálne skracovanie úväzkov alebo „rekvalifikácia“ sestier na dokumentárne pracovníčky je len úhybný manéver, ako nezvýšiť sestrám ich mzdu.

Objektívne zvýšené náklady ambulancií musia zdravotné poisťovne zohľadniť vo vyšších úhradách. Ambulantná sféra bola dlhé roky potláčaná do úzadia. Financie tiekli a tečú predovšetkým do štátnych nemocníc, štátne nemocnice sú pravidelne oddlžované a ambulanciám sa za posledné roky nekompenzovala často ani len inflácia. Preto požiadavky Asociácie súkromných lekárov podporujem a považujem ich za oprávnené.

Zároveň oceňujem triezvy tón, ktorý v tejto súvislosti používa prezident asociácie Dr. Pásztor. Som preto presvedčený, že na rozdiel od Kollárovho protestu z minulej jesene, na túto situáciu nedoplatí ani pacient, ani lekár a ani sestra. A len na dôvažok dopĺňam, že úloha nájsť zdroje pre ambulantných lekárov čaká aj ostatné zdravotné poisťovne a ich poistencov. Aktuálne spomínaná komerčná poisťovňa bola len prvá na rane, keďže ďalší zmluvný rok u nej začína k 1. aprílu. Ďalšie poisťovne budú nasledovať neskôr, najbližšie k 1. júlu najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku.

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?