Sestry ohrozujú slovenské zdravotníctvo?

Autor: Viliam Novotný | 2.3.2012 o 10:21 | (upravené 2.3.2012 o 10:27) Karma článku: 14,35 | Prečítané:  7528x

Odkedy sme 1. februára definitívne v parlamente schválili Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, diskusia s ľuďmi na mítingoch a so zdravotníkmi v nemocniciach sa vždy zvrtne na tému platov sestier. Vraj ich nikto nedokáže zaplatiť! Nemocnice nemajú peniaze, poisťovne nemajú peniaze, ambulancie nemajú peniaze, sociálne zariadenia nemajú peniaze.

A tak počúvam, ako budú staršie sestry nezamestnatelné, lebo budú mať príliš  vysoké mzdy, ktoré im garantuje zákon. Počúvame, ako sociálne zariadenia preraďujú sestry do pozície opatrovateliek, lebo im nemajú ako zaplatiť. Počúvame ponosy ambulancií, že pri ich príjmoch nemôžu sestrám navýšiť platy a možno im budú znižovať úväzky.

Faktom je, že ministerstvo zdravotníctva si minulú jeseň, počas dlhých mesiacov rokovaní o riešení otázky navýšenia miezd sestier, neurobilo domácu úlohu. Je totiž pravdou, že zvyšovanie platov je iba čiastočne kryté peniazmi v zdravotných poisťovniach. A to aj  napriek tomu, že nás minister zdravotníctva uisťoval, že zdroje sú dostatočné.

Aj tento problém, tak ako každý iný, je riešiteľný, len sa musí chcieť. Istý priestor dáva rezerva v štátnom rozpočte vo výške 50 mil. Eur, ale najmä úspory na zbytočnom predpisovaní liekov, zdravotníckych pomôcok či na zbytočných vyšetreniach.. Navyšovanie miezd sestier v zdravotníctve vieme vykryť,  preto by bolo lepšie, namiesto ďalšieho traumatizovania verejnosti, pustiť sa do práce a hľadať rezervy. Mňa však v súvislosti s diskusiou o platoch sestričiek trápi niečo iné.

Prečo sú vlastne platy sestier takým problémom? Asi pred 15 rokmi padli závažné rozhodnutia, že sestry musia byť zo zákona vysokoškolsky vzdelané. Stredoškolské sestry si doplňovali svoje vzdelanie a stredné školy produkujú už len asistentov ošetrovateľstva. Sestra je teda vysokoškolsky vzdelaná, rovnako ako lekár má celoživotné vzdelávanie, robí si špecializačné štúdium. Popri tom vedie samostatne ošetrovateľský proces v nemocnici, vykonáva samostatne certifikované a špecializované činnosti. Od roku 2005 je dokonca v zákone definovaná ako samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Preto mi nedá neopýtať sa jednu otázku. Dokedy majú tieto samostatne pracujúce vysokoškoláčky dostávať plat 340 či 400 Euro?

Je preto logické, že v čase, kedy si ich  kolegovia lekári začali presadzovať svoje vyššie mzdy formou štrajku, rozhodli sa sestričky vyrokovať si zvýšenie miezd. Podotýkam – VYROKOVAŤ. Viete, na predražené nákupy techniky peniaze boli, na pranie či upratovanie za astronomické sumy tiež. Rovnako až do liekovej reformy, ktorú sme schválili minulý rok, sa mrhalo peniazmi na predpisovanie množstva predražených liekov na základe pokynov farmaceutických reprezentatov. Akurát na platy sestier stále nebolo. Regionálne rozdiely v platoch sú ohromné, niekedy je rozdiel v platoch medzi dvoma nemocnicami aj dvojnásobný, pričom sestra vykonáva tú istú činnosť.

Dnes je sestra partnerom lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Už v súčasnosti vykonáva a v budúcnosti bude vykonávať stále viac samostatných zdravotníckych výkonov. Nikto z nás si bez ich odbornej a obetavej práce pri lôžku pacienta, či v ambulancii nedokáže predstaviť fungovanie zdravotníctva. Určite si za to zaslúžia aj primeranú odmenu a plat na úrovni priemernej mzdy nie je vôbec ničím mimoriadnym.

 

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?