O sestričkách má rozhodovať Ústavný súd SR.

Autor: Viliam Novotný | 8.3.2012 o 11:40 | (upravené 8.3.2012 o 11:46) Karma článku: 12,49 | Prečítané:  2621x

Rast miezd sestier a pôrodných asistentiek je podľa lekárov protiústavný. Aspoň tak argumentovali, keď 2. marca Slovenská lekárska komora (SLK) podala podnet na Generálnu prokuratúru SR, v ktorej ju žiadajú o podanie návrhu na Ústavný súd SR.

Ten by mal vyhlásiť rast miezd sestier plánovaný od 1. apríla za protiústavný. Pre ľudí, ktorý jesenno-jarnú debatu o zvyšovaní miezd nesledovali, mzdy sestier sme nezvyšovali na dva či tri tisíc. Nie mzdy sestier sme zvýšili na úroveň 640 EUR až 928 EUR, pre sestry s dlhoročnou praxou.

Neviem, či si vôbec pamätám, že by lekári tak vehementne, ba dokonca na Ústavnom súde SR, riešili ústavnosť či protiústavnosť zmien v zdravotníckom systéme. Nevšimol som si to, keď minister zdravotníctva Valentovič zjavne protiústavne zakázal zisk zdravotných poisťovní, či keď jeho nástupca Raši cez štátnu VšZP zvyšoval platby štátnym nemocniciam na úkor neštátnych, aj keď sú všetky formy vlastníctva rovnocenné. A najmä som si to nevšimol, keď si hrozbou štrajku minulú jeseň vynútili vyššie mzdy samotní lekári.

Rozhodnutie Slovenskej lekárskej komory zastaviť rast miezd sestier cez Ústavný súd je nebezpečný precedens. Pán Dragula argumentuje tým, že zvyšovanie miezd nie je kryté zdrojmi – teda peniazmi. Rovnakú argumentáciu môže použiť ktorýkoľvek občan na zastavenie rastu miezd lekárov, ktorý si na jeseň hrozbou štrajku vynútili. Chýbajúce peniaze by mohol Ústavný súd SR použiť ako argument na zrušenie žiadosti členov SLK o navýšenie platieb z poisťovní  za výkony pre ich ambulancie.

Prečo? Pretože v slovenskom zdravotníckom systéme, ktorý je čiernou dierou na verejné financie, nie je peňazí na krytie potrebných výkonov nikdy dosť. Reformu zastavili predčasné voľby a systém je stále deravý. A teda každá oblasť je až do momentu, keď sa nám podarí dokončiť potrebné reformy, podfinancovaná a bez dostatočného finančného krytia. Jedine, že by ste presvedčili občanov SR, aby súhlasili s násobným navýšením výšky zdravotných odvodov. To je však veľmi silná káva, jednoduchšie je napadnúť zvyšovanie miezd sestier

Čo ma však zaráža najviac je konštatácia pána Dragulu, že nesystémovým je aj zvyšovanie miezd iba „vybraným zdravotníckym pracovníkom“. Prečo pán Dragula neargumentoval rovnako na jeseň minulého roka, keď pán Kollár a jeho Lekárske odborové združenie vydierali v rovnakej otázke - raste miezd lekárov – celé Slovensko? Prečo v tom čase nenapadla SLK na Ústavnom súde SR štrajk lekárov ako protiústavný, keďže podmienkou zrušenia štrajku bolo zvyšovanie miezd lekárov organizovaných v LOZ?

Nie, ja nie som proti zvyšovaniu miezd lekárov, ale ani sestier a verím, že v krátkom čase aj ostatných zdravotníckych pracovníkov. Len apelujem na rovný meter, lebo ak máme použiť nárast zdrojov z výberu poistného, liekovej reformy či rezervy v štátnom rozpočte na zvyšovanie miezd nemocničných lekárov, nechápem prečo nie aj sestier.

Aj preto vyzývam generálneho prokurátora, ktorého pán prezident mimochodom už 8 mesiacov nevymenoval, aby žiadosť SLK so smiechom roztrhal na franforce.

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?