Pekný víkend a pevnú ruku

Autor: Viliam Novotný | 9.3.2012 o 19:36 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  548x

Čo povedať voličovi deň pred voľbami? Snáď len to, že nech si zajtra nájde čas zablúdiť počas prechádzky do volebnej miestnosti. A nech už odovzdá svoj hlas a krúžky ktorejkoľvek štandardnej strane. Pochybnosti o tom, či ísť alebo nejsť voliť, chápem aj ako politik. V aktuálnej kampani sa neporovnávala schopnosť strán zabezpečiť ľuďom pracovné miesta, alebo previesť Slovensko krízou. Prečo teda vlastne ísť voliť?

Neúčasť na voľbách nerieši základný problém voliča, ktorý má pochybnosti či a koho voliť. Ak volič neodovzdá svoj hlas, nedostane do parlamentu toho, kto by podľa neho mohol byť schopný zrealizovať zmeny, ktoré očakáva. Nech už sú to zmeny akékoľvek. Neúčasť na voľbách navyše zvyšuje šancu pre neštandardné subjekty (a tých máme v tejto kampani viac ako dosť), prebojovať sa do parlamentu. Nižšia účasť voličov vyhovuje nielen SMER-SD a jeho možnej ústavnej väčšine, ale aj všetkým stranám založeným podnikateľmi ako výťah ku štátnym zákazkám.

Pravicový volič to má v týchto voľbách ťažké. Očakávania, ktoré vkladal do koalície nastupujúcej po štyroch rokoch nástenkovo - emisnej vlády Róberta Fica, sa nestihli naplniť. Polemizovať, kto má väčšiu zodpovednosť za rozpad vlády, je deň pred voľbami zbytočné. Na druhej strane sa aj za ten krátky čas dosiahli výsledky, ktoré by mali byť pre pravicového voliča jasným signálom, že aj voľba relatívne rozdrobenej pravice má význam. Zverejňovanie zmlúv na internete, nové pravidlá vo verejnom obstarávaní, lieková reforma v zdravotníctve, konsolidácia verejných financií, či 50-tisíc nových pracovných miest v čase krízy.

Málo? Mali sme toho stihnúť za rok aj štyri mesiace fungovania vlády viac? Určite sme mohli. Na strane druhej sme, na rozdiel od vlády Róberta Fica, stáli aj pred ťažkými rozhodnutiam na medzinárodnej úrovni, ktoré štiepili programovo inač blízke strany. Riešenie hrozby krachu členských krajín eurozóny je kapitola sama osebe.

Preto prosím zvážte, dnes a zajtra, všetky pre a proti každej zo strán v užšom výbere. A odovzdajte svoje krúžky ľuďom, ktorí majú schopnosť realizovať zmeny. Zmeny v justícii, zdravotníctve či školstve, v podpore podnikania, v odvodoch či verejných financiách. Pretože politika nie je o sympatiách, či populistických sľuboch, ale o schopnostiach realizovať zmeny, ktoré prinesú prácu vám, vašej rodine a vašim známym.

 

Viliam Novotný

Poslanec NR SR, predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Facebook profil Twitter Google+

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?