Nový začiatok

Autor: Viliam Novotný | 1.5.2012 o 20:15 | Karma článku: 9,95 | Prečítané:  719x

Či už sú to výsledky volieb alebo povolebné prieskumy (a je jedno, kto zo súčasného straníckeho aparátu a z akých dôvodov ich pustil na verejnosť), jedno je jasné. Kým pravica dostala vo voľbách od voličov facku, SDKÚ-DS sa ocitla ešte v horšej situácii. Podľa všetkého jej voliči nedali len facku, oni ju reálne opustili. Nič totiž nenasvedčuje tomu, že by voliči SDKÚ-DS (tých približne 400 tisíc, ktorí nás volili v 2002, 2006 a 2010) boli len dočasne znechutení. Musíme si spoločne priznať, že sme prišli o väčšinu svojich voličov. Práca, ktorá nás čaká nie je len o tom, ako ich získať naspäť, ale o tom, ako ich získať nanovo. Našim cieľom musí byť znovu naštartovať stranu a predstúpiť pred voličov s poctivou ponukou.

SDKÚ-DS potrebuje vnútornú obnovu

Kým ešte môžme, musíme prebudovať SDKÚ-DS na modernú stredo-pravú stranu. Politika nemôže byť len o zahľadení sa do seba a neustálom riešení vnútorných problémov. Ale musíme si priznať, že strana potrebuje kompletnú vnútornú obnovu. Nestačia nám nové tváre. Za posledné 2 roky sme voličom ponúkli 2 nové tváre na pozícii lídrov. V prípade Ivety Radičovej ju voliči prijali, no nepodarilo sa nám vo vnútri strany využiť jej potenciál. V prípade Lucie Žitňanskej už aj voliči pochopili, že aj ten najdôveryhodnejší líder je len tak dôveryhodný, ako dôveryhodná je strana, ktorá za ním stojí.

Bez obnovy nebudeme dôveryhodní

Preto prvým krokom musí byť kompletná vnútorná obnova strany. Len obnovená strana môže byť predpokladom poctivej ponuky pre voličov. Opustenie zlyhaného modelu kabinetného riadenia z bratislavskej centrály, návrat strany do regiónov, ale aj návrat regiónov do rozhodovania v strane. A samozrejme väčšie otvorenie strany - to sú nevyhnutné kroky. V situácii, keď sme podľa všetkého po voľbách znovu klesli pod hranicu zvoliteľnosti, si nemôžeme dovoliť pokračovať v politike rušenia miestnych zväzov a zákulisného rozhodovania. SDKÚ-DS v tejto chvíli potrebuje každú pomocnú ruku, a tak sa musíme aj správať. Máme poslednú možnosť poučiť sa zo svojich chýb a vysporiadať sa s nimi. Voliči nám už jasne dali najavo, že ich ďalej nebudú tolerovať. To si samozrejme vyžiada nielen nové tváre, ale aj zásadnú zmenu organizácie a nové pravidlá, stanovy, ktorých vznik musí byť súčasťou nového fungovania strany.

Kým nepodstúpime túto neľahkú no potrebnú vnútornú obnovu, akákoľvek ponuka, s ktorou predstúpime pred voličov, stroskotá na nedôveryhodnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?