Nová pravicová politika

Autor: Viliam Novotný | 4.5.2012 o 20:23 | (upravené 4.5.2012 o 20:31) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  1079x

Pravicová politika na Slovensku sa ocitla v nelichotivej situácii hodnotového a nápadového vyprázdnenia. Kým v roku 2010 sa po 4 rokoch divokého vládnutia koalície SMER-SNS-HZDS podarilo presvedčiť pravicových voličov, hlavne na základe vyhranenia sa voči takémuto štýlu politiky, rok a pol vládnutia pravicovej koalície dokázal jediné. Koalícia, ktorej hlavným tmelom mala byť pravicová politika, sa nevedela dohodnúť ani na takej základnej hodnotovej otázke, ako je odvodová reforma.

Kým na verejnosti sme sa škriepili kvôli mini-kauzám a personálnym nomináciám, na pozadí sa odohral ešte horší príbeh. Hodnotovo sme sa nevedeli dohodnúť ani na kontúrach tak základnej a potrebnej zmeny, ako je spravodlivejšie nastavenie odvodov. V množstve tabuliek, prepočtov a odkazov cez médiá sme zabudli na základný cieľ - spravodlivejší systém, ktorý nepostihuje tých, ktorí poctivo pracujú a poctivo platia.

Znovu nájsť obsah pravicovej politiky je neľahké zadanie

Je to ale úloha, s ktorou sa musíme v SDKÚ-DS v najbližších mesiacoch popasovať. Našim cieľom musí byť znovu naštartovať SDKÚ- DS, prebudovať ju na modernú stredo – pravú stranu a predstúpiť pred voličov s poctivou ponukou. V situácii, v ktorej sa nachádzame, na túto výzvu neodpovie žiadna generálna línia, ktorá sa zrodila za stolom v Bratislave, nech už ju písali akýkoľvek schopní a múdri odborníci. Opakovaná neschopnosť ponúknuť voličom zásadné témy a riešenia, s ktorými sme ich oslovili v roku 2002 a čiastočne aj 2006 je dôkazom toho, že nová generálna línia sa musí tvoriť odspodu. V aktívnom dialógu s ľuďmi v regiónoch, s odvahou vrátiť sa k témam, na ktoré sme roky zabúdali. Nemôžeme sa nechať strhnúť populizmom, ktorý v ostatných voľbách žal úspech. Populistická politika, či už pravicová alebo ľavicová, je cestou do pekla. No nestačia ani odborné čiastkové riešenia, ktoré akoby niekedy zabúdali, že život na Slovensku sa v mnohom líši od života v Bratislave.

Ponuka pre reálnych ľudí, ktorí riešia svoje problémy

Nová ponuka strany pre voličov musí byť presne tým, ako sa nazýva. Ponuka strany, nie vybraných delegátov, ani zasvätených odborníkov úzkeho vedenia. A nestačí, aby bola pre tých, o ktorých si niektorí myslia, že sú naši voliči. Musí byť pre reálnych ľudí, ktorí žijú v regiónoch, a riešia svoje problémy bez ohľadu na politickú garnitúru alebo to, či majú číslo na predsedu. S nimi o nej musíme diskutovať, s nimi ju musíme pripraviť a len po tejto skúške ohňom s ňou môžeme predstúpiť pred voličov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?