Veľa peňazí za nič

Autor: Viliam Novotný | 14.8.2012 o 9:20 | Karma článku: 10,91 | Prečítané:  1249x

Vláda nie je schopná riešiť problémy v zdravotníctve a preto odpútava pozornosť k zástupným témam. Pacientov i zdravotníkov trápia dlhé čakacie listiny, vysoké doplatky a poplatky, nejasne stanovený rozsah bezplatnej starostlivosti, zanedbaná oblasť dlhodobej starostlivosti... Vláda sa pritom zaoberá počtom zdravotných poisťovní.

V Európe i v ostatnom svete sú krajiny s jednou zdravotnou poisťovňou ako aj krajiny s viacerými poisťovňami. To, či tam zdravotníctvo funguje lepšie alebo horšie však nesúvisí s počtom poisťovní. Ďaleko dôležitejšie sú iné veci: či sa meria a vymáha kvalita v nemocniciach, či sa monitorujú a skracujú čakacie listiny, či je jasne zadefinovaný rozsah starostlivosti, na ktorý má pacient nárok a podobne.

Vládny zámer vytvoriť monopolnú poisťovňu však žiadne z týchto spomínaných vecí nerieši.

Podľa medzinárodného indexu EHCI, ktorý hodnotí ústretovosť/orientáciu zdravotných systémov k pacientovi, dosahujú lepšie hodnotenie krajiny s pluralitným poistným systémom. V Európe je za najlepší zdravotný systém považovaný holandský. Je pluralitný, poisťovne sú akciové spoločnosti, môžu dosahovať zisk, môžu si konkurovať a pacienti sú s týmto systémom spokojní.

O zdravotných systémoch, ktoré majú len jedného platiteľa, platí, že sa tam zvykne dlhšie čakať na plánovanú zdravotnú starostlivosť. Čakacie doby vo Veľkej Británii sú legendárne - kto má peniaze, platí v hotovosti súkromným lekárom alebo má uzatvorenú komerčnú zdravotnú poistku. Inak čaká, a to i na banálne ambulantné vyšetrenie.

Samotnou zmenou systému z pluralitného na monopolný nezískame automaticky lepšiu, dostupnejšiu, kvalitnejšiu starostlivosť. Bude to mať pritom nemalé transakčné náklady. Napríklad na vyrovnanie s doterajšími majiteľmi (ktorí na tom zrejme neprerobia) alebo na zlučovanie informačných systémov. Pričom tieto peniaze by sa mohli použiť v prospech zdravotníctva, nie v prospech finančných skupín.

Vyplácať majiteľov súkromných poisťovní z peňazí občanov odmietam a nemyslím si, že spojenie zdravotných poisťovní akýmkoľvek spôsobom zlepší fungovanie zdravotníctva, skôr naopak.

 

(článok bol publikovaný v Zdravotníckych novinách a je uverejnený so súhlasom adminov)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?