Sestričky, poďakujte sa pánovi prezidentovi

Autor: Viliam Novotný | 21.9.2012 o 9:09 | Karma článku: 16,85 | Prečítané:  2287x

Vyššie platy, ktoré mali dostávať sestry a pôrodné asistentky už od apríla, ešte stále neprišli na ich účty. Aj keď Ivan Gašparovič tento návrh po schválení parlamentom podpísal, je to paradoxne on, kto veci aj zamotal. Ako je možné niečo podporiť a zároveň nepodporiť? S právomocami prezidenta veľmi jednoducho. Stačí vám nevymenovať právoplatne zvoleného generálneho prokurátora a zablokovať takú mimoriadne dôležitú inštitúciu, akou je Generálna prokuratúra pre ktorúkoľvek štandardnú demokraciu.

Chaos na Ústavnom súde

Počas leta som sa, v rámci môjho pátrania po dôvodoch zastavenia zvýšenia miezd sestričiek na Ústavnom súde, dozvedel šokujúcu informáciu. Viacerí sudcovia Ústavného súdu majú pochybnosti o oprávnenosti zastupujúceho generálneho prokurátora podávať podnety na Ústavný súd.  Práve pre možnú procesnú chybu, teda podanie zastupujúceho generálneho prokurátora, sa niektorí z ústavných sudcov obsahom podania vo veci zvyšovania miezd sestier ani nezaoberali! Plénum Ústavného súdu napriek tomu rozhodlo o dočasnom pozastavení účinnosti zákona a prijatí podnetu.

Pre mňa to znamená, že toto rozhodnutie nie je úplne v poriadku. Rovnako ako všetky podania Ladislava Tichého na Ústavný súd sú spochybniteľné. Nevymenovanie riadne zvoleného generálneho prokurátora pánom prezidentom sa tak reálne dotýka bežných ľudí, v tomto prípade sestier. Rozhodnutia Generálnej prokuratúry a Ústavného súdu by mali slúžiť právnej istote, ale ako to skonštatoval vo svojom stanovisku jeden z ústavných sudcov, rozhodnutie o zastavení platov sestier zvyšuje právnu neistotu. Veď sestry mali dostať vyššie platy od apríla, niektoré dostali, niektoré nie a teraz to pozastavil Ústavný súd. Ak rozhodne o zrušení zákona, možno aj tým, čo platy zvýšili ich nakoniec ešte znížia. Právna istota vyzerá asi ináč, že?

Sestry nie, lekári áno

Zvýšenie miezd sestier bola správna vec a som o tom presvedčený. Preto nerozumiem, že vyššie mzdy, ktoré už dostávajú ich kolegovia lekári, niekomu vadia. Respektíve, že podobným spôsobom nikomu nevadili mzdy lekárov, ktorí podanie generálnej prokuratúry vo veci miezd sestier iniciovali. Argumenty generálnej prokuratúry o chýbajúcich zdrojoch na navýšenie miezd a povinnosti „aj súkromných lekárov" zvýšiť platy sestier sú podľa môjho laického názoru veľmi mylné. Tým pádom by v našom štáte nemal fungovať ani  inštitút minimálnej mzdy. Ten tiež prikazuje „všetkým zamestnávateľom", aj „súkromným", aký minimálny plat musia svojim zamestnancom vyplácať. Som zároveň veľmi zvedavý, akým spôsobom sa vyriešia požiadavky učiteľov na zvýšenie ich miezd. Či aj ich prípadné navýšenie skončí na Ústavnom súde SR alebo zostane „Čierny Peter" iba v rukách sestričiek.

Hranie sa na mŕtveho chrobáka

Čo je z pohľadu voličov rovnako smutné, ako fakt, že politikárčenie okolo voľby generálneho prokurátora môže paralyzovať fungovanie nášho štátu, je ignorovanie tejto hrozby poslancami. Ešte v júli som predložil vo Výbore pre zdravotníctvo návrh na pozvanie zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého a predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej. Za účelom vysvetlenia ich výhrad k zákonu o platoch sestier. Poslanci SMER-SD tento návrh odmietli. Myslel som si, že poslancov budú zaujímať dôvody, pre ktoré so zákonom za ktorý hlasovali aj oni, nesúhlasí ani Generálna prokuratúra SR ani Ústavný súd SR. Zjavne som sa však mýlil. Asi ich nezaujíma prečo sestry už pol roka nedostávajú zákonom schválené vyššie platy. Verím, že aspoň Ústavný súd SR preruší svoje mlčanie a čo najskôr jasne vysvetlí svoj postoj k tomuto zákonu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?