Rok po

Autor: Viliam Novotný | 11.10.2012 o 11:00 | Karma článku: 15,51 | Prečítané:  2394x

Je to presne rok, čo padla vláda Ivety Radičovej. Nikto sa tomu veľmi netešil. Ani SMER a Fico sa veľmi netešili. Viesť krajinu v kríze nie je ľahké, chce to len nepopulárne opatrenia. Či boli dôvodom silné egá, vnútrostranícke spory, rôznorodosť koalície, alebo všetko dohromady netreba rozoberať. Voliči pravice to vyhodnotili po svojom, v marcových voľbách 2012 poslali pravicu do opozície a hlavných aktérov októbrového sporu, SaS a SDKÚ - DS zdecimovali. Miesto 13 a 15%-ných strán sú z nich 5 - 6%-tní parlamentní trpaslíci.

Skôr si povedzme, kam sa objektívne za rok dostalo Slovensko a pravicová politická scéna. Takmer symbolicky, bez jedného dňa od pádu vlády, vystavil Fico nielen svojim voličom, ale celému Slovensku účet. Návrh štátneho rozpočtu, no najmä tzv. daňovo-odvodová reforma na ktorej stojí, je daň ktorú platíme za chybu z 11. októbra 2011. Žiadne ambície šetriť, o to väčšie ambície nechať všetko zaplatiť bežného občana.

A čo sa týka pravicovej politickej scény, v čase, keď sa pred rokom lámal chlieb, ani netušila kde presne skončí. Aktuálne preferencie stredopravých strán sú opodstatnenou daňou za to, čomu sme občanov vystavili. Aj preto je po roku odkaz Ivety Radičovej, ktorý sme všetci jej blízky spolupracovníci vnímali, viac ako aktuálny.

Iveta Radičová odišla z politiky, ale zostala slovenským „politickým" fenoménom. Bola to iná premiérka ako všetci premiéri pred ňou a po nej. Jej nepolitický štýl robenia politiky, jej odmietanie moci a uprednostňovanie empatie a dialógu sú niečo, čo zjavne predbehlo súčasnú slovenskú politickú realitu. Možno práve preto sa to ľuďom páčilo. A čo je možno pre niektorých ešte prekvapivejšie, stále páči.

Premiérka, ktorá musela po roku a pol odísť zo svojej funkcie pre stratu dôvery v parlamente, je dnes v prezidentských prieskumoch populárnejšia ako premiér Fico. Áno, populárnejšia ako budovateľ socialistického štátu, ktorého strana získala v marcových voľbách 44 %. Viem, že Iveta Radičová povedala už niekoľkokrát nie na volanie, aby kandidovala na prezidentku. Napriek tomu si dovolím povedať, že je dnes najvážnejším nepolitickým občianskym kandidátom na prezidentku SR.

Prepáčte, páni Hrušovský a Čarnogurský, sú iste skúsení politici. Možno by po niekoľkých náročných mesiacoch politických rokovaní získali aj podporu mnohých stredopravých strán. Lídri slovenskej pravice by sedeli, najprv traja, potom piati, či šiesti a potom možno aj viacerí, lebo nevieme koľko nových stredopravých strán medzitým vznikne. Najprv len predsedovia a potom aj experti.... Média a SMER by sa iste aj zabávali. Potom by konečne vybrali jedného, prípadne poznajúc aktuálnu úroveň spolupráce opozície aj viacerých pravicových kandidátov. No a na záver by voliči, ktorí nechcú Fica, a ani toho na koho ukáže prstom, za prezidenta, spoločného politického kandidáta opozície nevolili.

Ľudia sú unavení z politiky. Ľudia sú unavení aj z politikov. Dnes to chce občianskeho kandidáta na prezidenta, lepšieho ako Iveta Radičová nepoznám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?