Ministerke zdravotníctva nerozumiem

Autor: Viliam Novotný | 22.11.2012 o 11:12 | Karma článku: 17,22 | Prečítané:  2663x

Keď parlament pred rokom schválil, že lekárne môžu ponúkať vernostné zľavy, teda zľavy z doplatkov na lieky predpísané na recept, najviac proti tomu protestovala lekárnická komora. Po predčasných voľbách zjavne vylobovala do vládnych liekových noviel zákonov zrušenie vernostných systémov.

SMER v nich chce zmeniť určovanie cien liekov, čo povedie k zdražovaniu liekov pre chorých a dôchodcov a zrušiť fungujúce zľavy v lekárňach. Toľko o sľubovaných istotách v praxi.

Ministerka zdravotníctva návrh na zrušenie zliav v lekárňach odôvodnila potrebou zachovať „zdravotnícky charakter verejných lekární".

Tu som prestal rozumieť po prvý raz. Čo je to „zdravotnícky charakter verejných lekární"? Kde je ministerstvo, kde sú lekárnici, keď dovolia v lekárňach predávať napríklad šampóny a kozmetiku?

Ministerka ďalej argumentovala, že vernostné zľavy zvyšujú spotrebu liekov - a cieľom má byť znižovanie spotreby liekov.

Vernostné zľavy však spotrebu nezvyšujú. Dokazujú to dáta za prvý polrok roku 2012. Nemajú ani ako - lieky predsa predpisujú lekári, nie lekárnici.

Vďaka zľavám na doplatkoch vo vernostných systémoch získali pacienti prístup k lacnejším liekom a ušetrili i poisťovne. Za 8 mesiacov pacienti, predovšetkým chronicky chorí a dôchodcovia, ktorí užívajú najviac liekov, ušetrili 2 milióny Eur. Poisťovne ušetrili polovicu z toho ako pacienti. Mimochodom, najviac ušetrila Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Ďalším bodom môjho neporozumenia s ministerkou zdravotníctva bol samotný návrh novely. Vernostné systémy sa majú zrušiť pre receptové lieky, zachovať sa majú pre voľnopredajné lieky. No. Ak už uvažujem v logike ministerstva zdravotníctva,   ktoré chce údajne znižovať spotrebu liekov, a ak by aj vernostné systémy spotrebu zvyšovali, nemalo by ministerstvo zakázať všetky vernostné systémy?

Po tretí raz som krútil hlavou pri slovách pani ministerky, že „liek nie je tovar". A čo to akože je? Romantická vôňa jesenného lístia? Liek je tovar, špeciálneho určenia, to áno, ale tovar.  Prináša úžitok spotrebiteľovi (pacientovi). Má svoju cenu. Vyrába ho firma orientovaná na zisk. S liekmi sa obchoduje - lieky sa vyrábajú, predávajú a nakupujú. Ekonomická teória jednoducho nepustí.

Po všetkých týchto nedorozumeniach prišlo vyvrcholenie: pozmeňovací návrh poslanca Rašiho k návrhu novely, ktorá ruší vernostné systémy v lekárňach. Pozmeňovací návrh predstavila a uviedla na mimoriadnom brífingu ministerka Zvolenská.

Lekárne budú môcť ponúkať zľavy pacientom zo svojej marže, nanajvýš do výšky polovice doplatku za liek.

Takže náhle už zľavy neohrozujú „zdravotnícky charakter" lekární?

Náhle už zľavy nespôsobujú zvýšenie spotreby liekov?

A z čoho iného, než zo svojej marže, doteraz udeľovali lekárne zľavy?

Vernostný systém má svoje jasné pravidlá (musia byť zverejnené na internete) a profitujú z neho aj zdravotné poisťovne, ktoré na dôvažok majú prehľad o zľavách pre svojich poistencov. Naopak, nový systém zliav v lekárňach je absolútne netransparentný. Môže viesť k zdražovaniu liekov pre špekulácie farmaceutických firiem, na čo doplatia zdroje zdravotných poisťovní. Môže spôsobiť nekalú súťaž medzi lekárňami, ktoré sa vymknú spod kontroly, keďže časť zľavy nemusia poskytnúť poisťovniam. Ale čo je najhoršie, poškodení budú najmä pacienti, nebudú vedieť na akú zľavu a kde majú nárok, nebude to na internete, ani vyvesené v lekárni. Leda ak lekárne neprídu s akciovými výveskami - Dnes Concor a Enap za polovicu, či v piatok Happy hour.

Ministerke zdravotníctva a zdravotníckej politike SMERu nerozumiem. Ich argumenty sú vnútorne nekonzistentné. Odporujú tomu, čo presadzujú. SMER zmenil názor o 180 stupňov a pritom tvrdí, že stále zastáva svoje pôvodné stanovisko.

Vláda sa chystá zdražovať lieky pre chorých a dôchodcov a zrušiť fungujúci systém zliav v lekárňach. Miesto toho ponúka mačku vo vreci, ktorá poškodí pacientov aj poisťovne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?