Hlavné mesto Košice? Premrhaná príležitosť

Autor: Viliam Novotný | 20.1.2013 o 11:23 | (upravené 20.1.2013 o 17:47) Karma článku: 16,48 | Prečítané:  4941x

Keď Košice v roku 2008 uspeli v súťaži o Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013, košickým lokálpatriotom zaplesalo srdce. Mesto získalo obrovskú šancu premeniť sa na modernú metropolu, zviditeľniť sa v celoeurópskom meradle a tak trochu znížiť stratu za Bratislavou. Bol to obrovský úspech pravicového vedenia mesta na čele s primátorom Knapíkom, ktoré dokázalo pripraviť projekt, ktorý bol v medzinárodnej konkurencii úspešným. Píšem to len tak pre poriadok, lebo zábudlivosť je charakteristickou vlastnosťou našincov. Potom sa to tak po našom začalo motať.

Do projektu za 85 miliónov Eur bolo treba zapojiť aj VÚC aj vládu a začal problém číslo jeden – poruchy v komunikácii. Pravicový primátor Knapík - ľavicový minister kultúry Maďarič. Potom sa to otočilo, v Košiciach ľavičiar Raši – v Bratislave minister Krajcer. Konečne v marci 2012 to sadlo: smerácke duo Raši – Maďarič vyzeralo byť ako správna konštelácia.

Ale čas sa krátil a v Košiciach furt nič. Objavil sa totiž problém číslo dva, taký typický slovenský, že „naši našim". No, kým sa všetko ako – tak odsúťažilo a vyhrali tie „správne firmy" (prosím dopĺňať do trojčlenky Raši – Maďarič – správna firma), pomaly začalo padať jesenné lístie.

Projekt zúfalo mešká, 7 z 10 najväčších investičných projektov bude hotových a odovzdaných v najlepšom prípade do polovice roka 2013.

Medzitým sa už naplno prejavili aj „lokálne charakteristiky" projektu – problém číslo tri. Nuž Košice sú malé mesto, kde každý každého pozná a tak nečudo, že kšeftíky, kamarádšafty, osobné záujmy a provinčnosť začali naplno prekvitať.

A tak síce mesto disponuje dvoma stovkami mestských policajtov, ale niektoré zrekonštruované objekty EHMK stráži SBS-ka syna mestského poslanca za SMER, ktorá zákazku dostala bez súťaže. Otvárací ceremoniál obohatí aj „hodnotné" vystúpenie manželky starostu jednej z mestských častí, na čo riaditeľ projektu tvrdí, že schválne, akože v rámci mediálnej kampane. Ťahákom otváracej show zas je koncert Jamiroquaia, ktorého zabezpečila košická s.r.o.-čka, ktorá dostala od mesta priamu zákazku bez verejného obstarávania. Dielo košických  výtvarníkov, ktorí koncom roka poukázali na kauzy, ktoré sa lepia na projekt, odstránili pracovníci mestskej zelene v rámci „upratovania v parku". Projekt, ktorý bol súčasťou projektového návrhu, ktorým mesto uspelo v súťaži o titul EHMK 2013 – „nová vodná kultúra" sa nerealizuje. Nečudo, nie je totižto o liati betónu, ale o zbieraní dažďovej vody v parkoch.

Mimochodom „betónovanie" parkov je naozaj niečo, čo vám udrie do očí na prvý pohľad. Nuž firmy, ktoré súťaže vyhrali sú skôr betonárske a nie sadovnícke a tak sa niet čomu čudovať. Predsa len oplotenie mestského parku, nová prístupová cesta, a výstavba športovo relaxačného komplexu s hotelom na bývalých tenisových kurtoch VSS, kde začínala Hingisová a hral Lendl či Kukal už v Košiciach rezonuje, asi ako Širokého hotel vedľa hokejového štadiónu v Bratislave. Všetko sa deje okolo najslávnejšieho nebytového domu na Slovensku s adresou Mestský park 1. Býva tu niekoľko prominentov, ktorých firmy významne participujú na „skrášľovaní" parku. Náhodou v tomto nebytovom dome býva aj predseda parlamentu Paška.

V sobotu to v Košiciach začalo, otváracím ceremoniálom oficiálne začal rok, v ktorom budú Košice európskym hlavným mestom kultúry 2013. Keby som bol Bratislavčan, aj by som sa dobre bavil na tom, ako sú Košice pripravené. Ale ja som Košičan a milujem svoje mesto, a vôbec sa nebavím. Už dnes je však jasné, že šanca využiť projekt EHMK na premenu Košíc na modernú európsku metropolu sa trestuhodne prehajdákal. Nezostáva mi nič iné, len dúfať, že nejako to prebehne a nebude veľká hanba...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?