Kladivo na istoty

Autor: Viliam Novotný | 1.2.2013 o 10:01 | Karma článku: 17,28 | Prečítané:  1889x

Kvapka za kvapkou. Voda sa plazivo skladá do prúdov, crčiacich nadol. Poskakujú medzi kameňmi, chvíľami sa strácajú z očí - ale žblnkot počujete, hoci tlmene -, aby sa zas vynorili ako potôčiky a bystriny. Prepletajú sa nadol, pomedzi stromy, kopce, skaly. A potom náhle vidíte dravú rieku,  pažravo strhávajúcu všetko, čo jej stojí v ceste.

SMER nám po kvapkách dávkuje zmeny v zdravotníctve, ktorými sa pripravuje na zásadné zmeny v sektore.

Po zastrájaní sa znárodnením poisťovní, po vyhrážaní sa lekárom trestným zákonom, začína ukazovať svaly aj nemocniciam a ambulantným lekárom.

Pripravuje si kladivo na rozbitie dnešnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Na programe rokovania parlamentu je centralizácia vydávania povolení nemocniciam - doteraz to bola kompetencia samosprávnych krajov. Z útrob VšZP počuť o plánoch na ďalšie rušenie lôžok. Hrozba straty povolenia, ktoré nemocniciam vydáva 100-percentný akcionár VšZP, primäje nemocnice k poslušnosti.

Redukcia siete by mohla systému prospieť, lebo máme nadkapacity nemocníc i ambulantných špecialistov. Len problém je, keď sa to robí tak... po smerácky. Pretože namiesto kvality, dostupnosti, efektívnosti či spokojnosti budú rozhodovať iné parametre.

Nezaniknú najhoršie, ale politicky nepohodlné zariadenia. Peniaze sa budú nekriticky nalievať do stále väčšmi sa zadlžujúcich štátnych nemocníc. Znamená to, že pre ľudí z regiónov sa vzdiali zdravotná starostlivosť.

Najväčším šokom je návrh na zrušenie povinnosti zdravotných poisťovní uzatvárať zmluvy so všeobecnými lekármi. Praktickí lekári, ktorí sa starajú aspoň o jedného poistenca zdravotnej poisťovne, majú dnes nárok na zmluvu. Táto istota má prestať platiť. Poisťovňa bude môcť vášho všeobecného lekára odzmluvniť a dá vám to veľkoryso vedieť dva mesiace vopred. Spolu so zoznamom lekárov, ktorým zmluvu zatiaľ nezrušila.

Keďže to navrhli vládni poslanci, dá sa to čítať tak, že nie súkromné poisťovne, ale štátna VšZP plánuje odzmluvňovať všeobecných lekárov. Ako by sme ich beztak nemali málo.

Ako čítať túto hru? Ako snahu o získanie kontroly nad celým zdravotníctvom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?