Na operáciu si počkáte

Autor: Viliam Novotný | 14.2.2013 o 12:15 | Karma článku: 14,42 | Prečítané:  1540x

Čakanie na poskytnutie zdravotnej starostlivosti predstavuje jeden z výrazných problémov slovenského zdravotníctva. Chýba nám definícia toho, na čo všetko v zdravotníctve má podľa Ústavy občan nárok.

Zákon ohraničuje rozsah starostlivosti len vágne. Dĺžku čakania na neakútnu starostlivosť nestanovuje vôbec. A tak je možné, že na Slovensku sa niekde čaká na operáciu aj viac než štyri roky, ako vlani v lete zistil prieskum HPI. Počet pacientov na čakačkách sa zvyšuje.

Hovoríme pritom len o oficiálnych čakacích zoznamoch, ktoré sa robia len pre pár diagnóz. Drvivá väčšina čakačiek je dnes neoficiálna, písanka u primára v šuflíku. Je to priestor pre korupciu.

Zatiaľ sa za státisíce eur predražujú CT-prístroje, v kotolniach sa recyklujú ozdravné plány a zadlžené nemocnice nakupujú prístroje zo žánru science-fiction namiesto matracov proti preležaninám.

Predložil som preto v parlamente návrh zákona, ktorý by zavádzal povinnosť viesť transparentné čakacie zoznamy pre všetky odkladné hospitalizácie.

Čo by to znamenalo v praxi?

 

  1. pacient by musel byť zdravotnou poisťovňou informovaný o predpokladanej dĺžke čakania, ako aj o možnosti čerpať starostlivosť v inej nemocnici v skoršom termíne
  2. ak by pacient čakal na najskorší termín dlhšie než 12 mesiacov, mal by právo na úhradu starostlivosti v ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku i v EÚ
  3. zdravotné poisťovne by museli na všetkých pacientov na čakacích zoznamoch tvoriť technické rezervy vo svojom účtovníctve. O to by mali nižší (ak vôbec nejaký) zisk.

 

Takéto riešenie som presadzoval už v roku 2010. Vtedy však mala VšZP (po Zvolenskej manažovaní) stratu vyše 100 miliónov eur a zvýšenú tvorbu technických rezerv by nebola prežila. Dnes je situácia iná, vďaka ozdravným opatreniam je VšZP (zatiaľ) stabilizovaná, dosahuje kladný výsledok hospodárenia.

Strane SMER zisk v zdravotníctve vraj vadí. Pričom zisk sa dá regulovať elegantne v prospech pacientov. Tak som to i povedal v parlamente: Nevyplácajme pol miliardy eur akcionárom zdravotných poisťovní za znárodnenie, z toho pacienti ani zdravotníci nebudú mať nič. Využime zisk poisťovní na skrátenie čakania pacientov."

Ale nie. Vládna 83-ka tento návrh zakľala hneď v prvom čítaní. Pacient bol zase raz až na poslednom mieste.

Sľubujem, že tento návrh sa budem opakovane snažiť presadiť. Som presvedčený, že nakoniec budem úspešný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?