Neberte prácu zdravotne postihnutým!

Autor: Viliam Novotný | 27.3.2013 o 9:40 | Karma článku: 14,08 | Prečítané:  1450x

Minulý týždeň v stredu schválil parlament rozsiahlu novelu zákona o službách zamestnanosti. Hádam nikomu netreba hovoriť, že v súčasnej situácii, keď za posledný rok (marec 2012 - február 2013) pribudlo 28 600 nezamestnaných na úradoch práce, by práve aktívna politika zamestnanosti mala byť tým nástrojom, ktorý pomáha vytvárať a udržiavať pracovné miesta.

Aj preto je smutné, že novela zákona o službách zamestnanosti neprináša žiadne novinky, ktoré by podporovali vytváranie nových pracovných miest. Ešte horšie je, že novela ruší a komplikuje viac ako polovicu nástrojov politiky zamestnanosti. To bude v praxi znamenať, že budú ohrozené aj existujúce pracovné miesta, ktoré sú v súčasnosti podporované v rámci politiky zamestnanosti.

Najsmutnejší príklad je práve zamestnávanie zdravotne postihnutých osôb. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa totiž z nepochopiteľných dôvodov rozhodlo, že zdravotne postihnutí to majú dnes príliš jednoduché a treba im sťažiť zamestnávanie. Inak sa totiž niektoré zmeny, ktoré presadili vysvetliť nedajú.

V prvom rade sa ruší nárok na poskytnutie príspevkov na zriadenie chránenej dielne alebo pracoviska, na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní a na prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti. Namiesto nároku na príspevok ministerstvo zavádza možnosť poskytnutia príspevku. Roky totiž platilo, že štát, pri splnení zákonných podmienok, priznával všetkým zamestnávateľom podporu pri zamestnávaní zdravotne postihnutých. Od 1. mája však ministerstvo vytvorí dve kategórie zdravotne postihnutých - jednu skupinu, ktorej uľahčí zamestnávanie a druhú, ktorej sa otočí chrbtom. Ministerstvo a poslanci SMERu si totiž očividne myslia, že len niektorí zdravotne postihnutí majú nárok na podporu ich zamestnávania.

Druhý podraz na zdravotne postihnutých spočíva v likvidačnom sprísnení podmienok vyplácania príspevkov na podporu zamestnávania zdravotne postihnutých. Akoby sme mali na Slovensku príliš veľa zamestnaných ľudí so zdravotným postihnutím a bolo by treba ich rady preriediť. Dávno už totiž neplatí, že chránená dielňa môže byť len kvázi výrobné družstvo. Ľudia so zdravotným postihnutím si za ostatné roky našli prácu na rôznych miestach.

A to je tretí a najväčší podraz, ktorý prináša táto novela pre zdravotne postihnutých. Za ostatných 9 rokov si zdravotne postihnutí pomaly a postupne hľadali prácu, snažili sa aktívne zapojiť do spoločnosti. Po desaťročiach sme si začali uvedomovať, že zatvárať ľudí so zdravotným postihnutím do ústavov na okraji spoločnosti je zlé tak pre nich, ale aj pre spoločnosť. Práca prináša ľuďom so zdravotným postihnutím najlepší spôsob, ako sa socializovať a nezostať vylúčený na okraji spoločnosti. Tento ťažko vybojovaný stav ide novela likvidovať.

Kvôli tejto zvrátenej likvidačnej filozofii som v parlamente dal návrh na vrátenie takto škodlivého zákona na prepracovanie. Napriek tomu, že tento môj návrh podporil každý prítomný opozičný poslanec, poslanci SMERu si presadili svoje. Od 1. mája tak, žiaľ, budeme mať zákon, ktorý nielenže neprináša nové nástroje na ďalšiu podporu tvorby pracovných miest, ale likviduje aj to málo, čo fungovalo. Základným dopadom bude okrem iného likvidácia ťažko vytvorených pracovných miest pre ľudí so zdravotným postihnutím. A to teda nemá so sociálnou politikou nič spoločné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?