Zdravotníctvo à la Fico: drahšie lieky, dlhšie čakanie

Autor: Viliam Novotný | 11.4.2013 o 10:15 | Karma článku: 23,17 | Prečítané:  3520x

Minulý týždeň prebehlo niekoľko tlačoviek opozície, ktoré hodnotili uplynulý prvý rok vládnutia socialistickej vlády Roberta Fica. Rád by som posunul tému ďalej a hovoril o tom, čo môžeme očakávať od druhého roku Ficovej vlády v zdravotníctve. Jednoducho by som to zhrnul vetou: Pacienti budú viac doplácať za drahšie lieky, dlhšie čakať na operácie či v ambulanciách.

1. Lieky budú drahšie

K zmenám v liekovej politike došlo skôr, než bolo možné objektívne vyhodnotiť účinnosť reformy z roku 2011. Vláda na jeseň 2012 podľahla tlaku farmaceutických firiem a lekárnickej lobby. V parlamente presadila novelu, ktorá je v prospech ziskov farmaceutických firiem a v neprospech pacientov. Zrušenie vernostných systémov s jasnými pravidlami a ich nahradenie živelnými zľavami, či zmena určovanie cien liekov z druhej najnižšej v EÚ na priemer troch najnižších budú v tomto roku znamenať, že lieky budú stále drahšie, tak pre pacientov ako aj pre verejné zdroje zdravotných poisťovní.

2. Čakanie na operácie sa bude predlžovať

Problémom slovenského zdravotníctva sa stáva dĺžka čakania na plánované operácie. Pacienti sú nútení dlhšie zotrvávať v nepohode a bolestiach, vytvára to priestor na korupčné správanie. Počet pacientov vo VšZP zaradených do čakacích zoznamov rastie napriek iniciatívam na ich skrátenie. To, že VšZP má niekoľko čísel na počet jej čakajúcich poistencov len svedčí o tom, aký v tom majú neporiadok.

Nejestvuje efektívna regulácia maximálnej doby čakania. Slovenskí pacienti čakajú na operáciu v niektorých prípadoch aj 3-4 roky.

Návrh na riešenie, ktorý som predložil v Národnej rade SR, vládni poslanci zmietli zo stola hneď v prvom čítaní.

3. Zbytočná šikana pacientov výmennými lístkami

Ak chcete od minulého pondelka navštíviť očného, alebo ušného lekára, ak chcete ísť k ortopédovi, lebo vás bolí koleno, nezabudnite najprv navštíviť vášho praktického lekára, lebo potrebujete výmenný lístok.

Opätovné zavedenie výmenných lístkov šikanuje pacientov aj lekárov. Všeobecní lekári jednoducho nemajú pri svojom vyťažení kapacitu poskytovať spolu s výmenným lístkom podrobný výpis zo zdravotnej dokumentácie. Výsledkom bude formálny prístup k tejto povinnosti - odporúčacie lístky budú obsahovať len stručný text „Prosím o odborné vyšetrenie". Táto šikana neprinesie pacientom ani lekárom žiadnu pridanú hodnotu. Pre pacienta to bude znamenať, že si vysedí na poradie v čakárni u lekára dvakrát. Jednoducho bude na ošetrenie čakať dlhšie.

4. Sestry sa vyšších platov tak skoro nedočkajú

Hoci zákon o platoch sestier schválil parlament aj s podporou poslaneckého klubu strany Smer-SD, po voľbách jednofarebná vláda na sestry zanevrela. Pozoruhodné predbežné opatrenie Ústavného súdu odňalo zdravotným sestrám to, čo si trpezlivo vyrokovali s kabinetom Ivety Radičovej. Vláda namiesto riešenia tejto situácie zaujala vyčkávaciu taktiku a zvyšovanie platov sľubuje len lekárom.

5. Ani nemocnice sa spravodlivého ohodnotenia nedočkajú

Projekt na zavedenie spravodlivého spôsobu financovania nemocníc (DRG) sa odsunul do nedohľadna, za horizont tohto volebného obdobia. Jediný proces, ktorý začína prebiehať, sú školenia: lebo na ne treba minúť vyčlenené zdroje z eurofondov.

Zdá sa, že vláda nemá záujem na spravodlivom a transparentnom financovaní nemocníc. Má zrejme obavy, že po prečistení finančných tokov by sa ukázalo, že v štátnych nemocniciach je potrebné uskutočniť zásadné reštrukturalizačné opatrenia. Napríklad prestať nevýhodne obstarávať.

6. Jedna poisťovňa - zastierací manéver

Plán na zavedenie jednej poisťovne (a vyvlastnenie/znárodnenie súkromných poisťovní) nemá oporu ani v predvolebnom programe strany Smer-SD, ani v programovom vyhlásení vlády.

Ide o právne aj finančne mimoriadne riskantný zámer. Po prehre v medzinárodnej arbitráži s akcionárom zdravotnej poisťovne Union by bolo lepším rozhodnutím poistný systém zveľaďovať, nie ho kompletne prebudovávať.

Vláda nepredložila žiadne analýzy, prečo by systém jednej poisťovne mal byť efektívnejší a lepší.

Zámer zavedenia jednej poisťovne je už v takmer polročnom sklze oproti plánovanému harmonogramu. Ukazuje sa, že náročnosť tejto úlohy presahuje odborné i manažérske schopnosti vedenia rezortu zdravotníctva.

Napriek tomu nás bude zrejme vláda zabávať projektom vytvárania jednej zdravotnej poisťovne a odpútavať tak pozornosť od skutočných problémov slovenského zdravotníctva, ktoré nedokáže riešiť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?