Modré z neba nebude, pán Fico?

Autor: Viliam Novotný | 2.6.2013 o 21:07 | (upravené 2.6.2013 o 21:22) Karma článku: 25,40 | Prečítané:  5873x

Vo štvrtok som v parlamente predkladal novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorej cieľom bolo ponúknuť pomocnú ruku pracujúcim rodinám s deťmi, ktoré sa nie vlastným zavinením ocitnú v núdzi. Jedným z dlhodobých nedostatkov nášho sociálneho systému totiž je, že sa obracia chrbtom pracujúcim rodičom s deťmi, ktorí sa kvôli zákernej chorobe, ťažkému úrazu či smrti v rodine ocitnú na hranici prežitia.

Bývajú to ťažké situácie, keď sa jeden či obaja rodičia v dôsledku choroby či tragickej udalosti náhle ocitnú bez príjmu z práce a zrazu nevedia svojim deťom zabezpečiť ani základné životné potreby. Zostanú v beznádejnej situácii a ich príjem sa scvrkne len na dávku zo sociálnych fondov (materské, nemocenské, dôchodok), na ktorú získali nárok vďaka rokom práce. Často sú potom  odkázaní na pomoc okolia, obávajúc sa, kedy na dvere zaklope exekútor. A na všetko samozrejme najviac doplácajú deti.

Médiá nám z času na čas prinesú príbeh takejto rodiny, v Modrom z neba môžu ich príbehy diváci spoznať skoro každý týždeň. A niektoré sú také srdcervúce, že v nás vyvolávajú potrebu nezištne pomôcť. Začiatkom apríla dokonca príbeh jednej takejto matky vyburcoval aj osobný záujem premiéra Fica a všetci sme si na televíznych obrazovkách mohli pozrieť, ako sa osobne angažoval v riešení jej ťažkej situácie.

Aj preto som pripravil návrh zákona, ktorý by takýmto pracujúcim rodinám s deťmi poskytol dočasnú pomocnú ruku. Aspoň takú, ako dostávajú každý mesiac občania, ktorí v živote nepracovali a nemajú záujem pracovať. Nešlo by o veľké peniaze, podľa konkrétnej situácie rodiny by to bolo 150€ až 289€ mesačne. Pre pracujúceho človeka, ktorý sa náhle ocitol bez možnosti zabezpečiť svoje deti, by to určite nenahradilo príjem z práce. Ale bola by to symbolická pomoc, ktorá by predsa len aspoň trochu vedela odbremeniť rodinu v najťažších chvíľach.

Keď pán premiér Fico s takým nasadením riešil pred televíznymi kamerami príbeh jednej rodiny, myslel som si, že jeho poslanci budú ochotní aspoň diskutovať o systémovom riešení, ktoré by pomohlo ďalším desiatkam a možno aj stovkám rodín v podobnej situácii. Predsa len, vládni úradníci neboli schopní pripraviť systémové riešenie a aj v parlamente je dosť televíznych kamier.

Nestalo sa. Poslanci SMER-u skoro jednohlasne odmietli rokovať o návrhu a hľadať tak riešenie. Problém tým však nezmizol a preto návrh predložím znovu. Len uvažujem, či by som nabudúce nemal do parlamentu zavolať Vila Rozborila. V jeho prítomnosti sa totiž očividne dejú zázraky a možno by aj SMER-áckych poslancov vedel „osvietiť" rovnako ako premiéra Fica.

 

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?