Súdruhovia niekde urobili chybu...

Autor: Viliam Novotný | 4.9.2013 o 13:45 | Karma článku: 19,69 | Prečítané:  3161x

Vláda Roberta Fica presadila v lete minulého roku zmenu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zaviedol nový spôsob valorizovania dôchodkov. Namiesto každoročného zvyšovania o rovnaké percento sa zaviedlo zvyšovanie o pevnú sumu, ktorou sa mali spravodlivejšie zvyšovať nízke dôchodky.

„Richterovým chlapcom" na ministerstve práce sa však v zákone podarilo urobiť chybu. Stanovili chybný vzorec na výpočet pevnej sumy každoročného zvyšovania dôchodkov, na ktorý doplácajú vdovy s nízkym dôchodkom.

Tento rok to znamenalo, že podľa ministerského opatrenia, ktoré určuje pevnú sumu zvyšovania dôchodkov, sa dôchodky vdov s nízkym dôchodkom zvyšujú mesačne len o €10,80, kým dôchodky vdov s vyššími dôchodkami sa zvyšujú o €14,40.

Vzorec je dokonca nastavený tak zle, že dôchodok vdovy s nízkym dôchodkom sa zvyšuje ešte menej ako dôchodok všetkých ostatných starobných dôchodcov (tým sa zvyšuje o €11,20).

V praxi to znamená, že štát pripraví každú vdovu s nízkym dôchodkom tento rok o €43,20. Čo je skoro suma priemerného vianočného príspevku dôchodcom, ktorým sa Ficova vláda tak pýši.

Keďže rozdiel vo zvyšovaní dôchodkov bude každý rok väčší, za 5 rokov kedy sa dôchodky budú zvyšovať pevnou sumou, tak vdovy s nízkym dôchodkom prídu o vyše €600. A to už teda pre dôchodcu nie je zanedbateľná suma.

Premiér Fico ani ministerstvo práce si zatiaľ napriek upozorneniam od dôchodcov chybu nepriznali. Premiér odkázal dôchodcov na ministra Richtera a ten sa tvári, že problém neexistuje. Je to tak a hotovo!

Preto sme predložili do parlamentu novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou by sa táto chyba vo vzorci opravila. Parlament však včera rozhodol. Poslanci SMERu podržali vládu a novelu zákona nepodporili.

Nuž, spravodlivé zvyšovanie dôchodkov sa zatiaľ nekoná, čo je zlá správa pre všetky vdovy s nízkym dôchodkom. Ostáva mi len ďalej apelovať na zdravý rozum. Ani interpelácia ani poslanecký návrh zatiaľ nepomohli. Skúsim ešte vystúpenie a pozmeňovák do vládneho návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý je predložený na septembrovú schôdzu. Potom môžem skúsiť znovu poslanecký návrh zákona....

No chce to trpezlivosť, keď súdruhovia niekde urobili chybu a nechcú si to priznať!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?