Súdruhovia niekde urobili chybu...

Autor: Viliam Novotný | 4.9.2013 o 13:45 | Karma článku: 19,69 | Prečítané:  3154x

Vláda Roberta Fica presadila v lete minulého roku zmenu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zaviedol nový spôsob valorizovania dôchodkov. Namiesto každoročného zvyšovania o rovnaké percento sa zaviedlo zvyšovanie o pevnú sumu, ktorou sa mali spravodlivejšie zvyšovať nízke dôchodky.

„Richterovým chlapcom" na ministerstve práce sa však v zákone podarilo urobiť chybu. Stanovili chybný vzorec na výpočet pevnej sumy každoročného zvyšovania dôchodkov, na ktorý doplácajú vdovy s nízkym dôchodkom.

Tento rok to znamenalo, že podľa ministerského opatrenia, ktoré určuje pevnú sumu zvyšovania dôchodkov, sa dôchodky vdov s nízkym dôchodkom zvyšujú mesačne len o €10,80, kým dôchodky vdov s vyššími dôchodkami sa zvyšujú o €14,40.

Vzorec je dokonca nastavený tak zle, že dôchodok vdovy s nízkym dôchodkom sa zvyšuje ešte menej ako dôchodok všetkých ostatných starobných dôchodcov (tým sa zvyšuje o €11,20).

V praxi to znamená, že štát pripraví každú vdovu s nízkym dôchodkom tento rok o €43,20. Čo je skoro suma priemerného vianočného príspevku dôchodcom, ktorým sa Ficova vláda tak pýši.

Keďže rozdiel vo zvyšovaní dôchodkov bude každý rok väčší, za 5 rokov kedy sa dôchodky budú zvyšovať pevnou sumou, tak vdovy s nízkym dôchodkom prídu o vyše €600. A to už teda pre dôchodcu nie je zanedbateľná suma.

Premiér Fico ani ministerstvo práce si zatiaľ napriek upozorneniam od dôchodcov chybu nepriznali. Premiér odkázal dôchodcov na ministra Richtera a ten sa tvári, že problém neexistuje. Je to tak a hotovo!

Preto sme predložili do parlamentu novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou by sa táto chyba vo vzorci opravila. Parlament však včera rozhodol. Poslanci SMERu podržali vládu a novelu zákona nepodporili.

Nuž, spravodlivé zvyšovanie dôchodkov sa zatiaľ nekoná, čo je zlá správa pre všetky vdovy s nízkym dôchodkom. Ostáva mi len ďalej apelovať na zdravý rozum. Ani interpelácia ani poslanecký návrh zatiaľ nepomohli. Skúsim ešte vystúpenie a pozmeňovák do vládneho návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý je predložený na septembrovú schôdzu. Potom môžem skúsiť znovu poslanecký návrh zákona....

No chce to trpezlivosť, keď súdruhovia niekde urobili chybu a nechcú si to priznať!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?