Drahá, ale dobrá správa: prehrali sme

Autor: Viliam Novotný | 16.10.2013 o 16:44 | Karma článku: 22,16 | Prečítané:  2964x

Predseda zakázal zdravotným poisťovniam zisk. Rozdal si to s nimi. A prehráva. Drahý, ale dúfajme, že za tú cenu aj poučný príbeh.

Arbitráž kvôli zákazu zisku vyhrali holandskí akcionári zdravotnej poisťovne Union ešte vlani v decembri. Slovenská republika prehru odmietla, a za cenu ďalších výdavkov na právne služby bojovala ďalej.

Nemecký súd vo Frankfurte teraz rozhodol, že výsledok arbitráže sa nemení. Šanca zvrátiť prehratú arbitráž sa prudko blíži k nule. Slovensko musí platiť. 22 miliónov eur odškodnenia, 3 milióny eur právnych trov, plus úroky z omeškania. Preto máme zablokovaných 29,5 miliónov eur v Luxembursku.  Ďalších 26,8 miliónov eur nás do júna t. r. stáli naši právnici, ten účet ale bude ešte vyšší, z mesiaca na mesiac narastá.

Keď Slovensku v máju zostali zablokované účty v Luxembursku, napísal som, ako lepšie sa dali použiť tieto peniaze. Napríklad na lacnejšie lieky. Alebo na platy sestier.

Bolo to drahé dobrodružstvo, na ktorého výsledok sme Predsedu upozorňovali vopred. Jemu to je však jedno, on to zo svojho predsa nezaplatí - tak, ako zo svojho neplatí výlety so „sekretárkou" do Afrodity.

Plytvá našimi peniazmi, ktoré vláda stále novými nápadmi žmýka z pracujúcich ľudí, živnostníkov, podnikateľov. (Najnovšie „daň zo straty"?!)

Cena za túto skúsenosť je vysoká. Ale správa z Frankfurtu je na druhej strane aj dobrou správou.

Teraz je už totiž jasné, že z Predsedovho nápadu znárodniť zdravotné poisťovne asi nič nebude. Niet najmenšieho dôvodu si myslieť, že ak pri zákaze zisku rozhodli arbitri tak ako rozhodli, že by pri znárodňovaní rozhodli inak.

Len cena by bola rádovo vyššia. Takto sme si „otestovali", kam je v Európe možné zájsť s porušovaním zákona a ústavy. A toto poučenie by nás malo pred ďalšími dobrodružstvami varovať.

Nastal čas venovať sa skutočným problémom slovenského zdravotníctva!

 

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho, prosím, na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?