Kažimír vzal, Kažimír dal

Autor: Viliam Novotný | 8.12.2013 o 16:25 | Karma článku: 19,39 | Prečítané:  2115x

SMER je veľký marketingový hráč, ovláda hru na dobrého a zlého. Pri rozpočte pre zdravotníctvo hral dobrého aj zlého Kažimír v jednej osobe.

Ešte v auguste sľuboval v návrhu rozpočtu 4% z priemernej mzdy za poistenca štátu. Do októbrového návrhu rozpočtu sa však dostalo o 52,4 mil. € menej.

Pred desiatimi rokmi, na jeseň 2004, presadila druhá Dzurindova vláda pravidelnú valorizáciu platby štátu do zdravotníctva. Za ekonomicky neaktívnych poistencov začal štát platiť každý mesiac 4% z priemernej mzdy.

Desať rokov nemal nikto z politikov odvahu znížiť platby pod hranicu nastavenú v roku 2004. Až teraz. Kažimír doniesol do parlamentu návrh rozpočtu so sadzbou 3,82%.

V zdravotníctve mnohí veria mýtu, že 4% sú málo a treba 5%. Ficová vláda zlomila mýtus - a prišla s návrhom 3,82%.

Už v októbri som tvrdil, že možno to je len marketing SMERu.

Kažimír najprv zoberie Zvolenskej 52,4 milióna a potom ich akože pridá a všetci sa budú tešiť! Nemýlil som sa.

Tak sa aj stalo a v spoločnej správe je už pozmeňovací návrh, ktorý rozdeľuje vyšší výber daní tak, že presne 52,4 mil. pridáva do zdravotníctva na poistné za poistencov štátu. A tieto 4% náhle vyzerajú ako úspech!

Lenže napriek tejto „radosti" stále platí, že štát zaplatí za svojich poistencov o 79 mil. eur menej ako v roku 2013o 154 mil. eur menej ako v roku 2012 (Mikloš).

Vláda výpadok platby za poistencov štátu pláta odvodmi z dividend, odvodmi pre dohodárov, zvýšením vymeriavacieho stropu... Teda zaplatiť to majú ľudia, ktorí od rána do večera pracujú, platia dane a odvody a snažia sa uživiť svoju rodinu, prípadne dávajú prácu ďalším ľuďom.

Medziročný nárast celkových zdrojov v zdravotníctve len o 1,7 promile, ktorý nekryje ani nárast inflácie, predznamenáva ťažký rok. Peniaze budú v zdravotníctve veľmi chýbať.

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho, prosím, na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?