Košice nie sú Sibír, pán Paška

Autor: Viliam Novotný | 2.2.2014 o 18:05 | (upravené 2.2.2014 o 18:10) Karma článku: 23,77 | Prečítané:  5077x

Policajti v lete minulého roku urobili raziu v rómskej osade v Moldave nad Bodvou a zbili jej obyvateľov. Prípad vzbudil medzinárodnú pozornosť, hovorilo sa o brutalite a neprimeranosti zásahu. Inšpekcia ministerstva vnútra konštatovala, že zásah bol v poriadku. Prípad však skúma prokuratúra a dodnes nebol vyšetrený. Verejná ochrankyňa ľudských práv - ombudsmanka mala iný názor a vo svojej správe konštatovala, že došlo k porušeniu ľudských práv a slobôd. Vláda ombudsmanku a jej názor odignorovala, ani jej nedala slovo na rokovaní, kde ju pozvali.

O tom bola mimoriadna schôdza parlamentu tento týždeň, že štátostrana nemôže ignorovať názor verejného ochrancu ľudských práv, aj keď už ovláda prakticky celý štát.

A vtedy prišiel na rad Paška, predseda parlamentu. Vystúpil v pléne a verejne sľúbil, že úrad ombudsmana presťahuje do Košíc. Rozumiete, za trest! Ombudsmanka si dovolila nesúhlasiť s Kaliňákom, protestovať proti vláde, tak pôjde do Košíc!

Pán Paška, Košice nie sú Sibír! Ako Košičan odmietam používať moje mesto ako trest pre nepohodlného verejného funkcionára!

Košice sú metropola východu, ako prvému mestu v Európe mu bol udelený erb už v roku 1369, v roku 1945 boli krátko hlavným mestom oslobodeného Československa a minulý rok boli ako prvé slovenské mesto Európskym hlavným mestom kultúry. Košice nie sú gulag ani trest!

Aby sme si rozumeli, nemám nič proti tomu, aby Košice boli sídlom úradu ombudsmana. Naopak, excentricky položené hlavné mesto spôsobuje viac problémov ako výhod. V Bratislave je životná úroveň nad európskym priemerom, v Prešove nedosahuje ani 50% európskeho priemeru. Slovensko bude stabilnejšie, keď  bude postavené na dvoch nohách, centrách i póloch rozvoja - Bratislave a Košiciach.

A tento trend by mala naznačiť aj verejná správa. Do Košíc ako druhého spoločenského, ekonomického a kultúrneho centra by sa mohli presťahovať mnohé kontrolné aj výkonné orgány.

Ústavný súd presťahoval do Košíc Rudolf Schuster a presťahovanie Národného inšpektorátu práce bola moja iniciatíva. Prirodzene by do Košíc mohol prejsť Najvyšší kontrolný úrad; Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou; Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny či Sociálna poisťovňa. Koniec koncov, dve tretiny nezamestnaných a dve tretiny poberateľov sociálnych dávok je vo východnej polovici našej vlasti. Tu treba riešiť sociálne problémy a aktívnu politiku zamestnanosti.

Takže úrad verejného ochrancu ľudských práv v Košiciach je dobrý plán. Len v kontexte smeráckej ješitnosti je to kontaproduktívny projekt.

Paška chce poslať ombudsmanku do Košíc nie preto, aby posilnil nezávislosť úradu verejného ochrancu práv, či postavenie Košíc, ale za trest, lebo si dovolila nesúhlasiť s vládou a to je pre mňa neprijateľné!

Košice nie sú Sibír, kde cár či Stalin posielal svojich oponentov. Zjavne sa slovenskej verzii Putin - Medvedev teda Fico - Paška zapáčil ich ruský vzor. Neposlúchaš, šup do gulagu. Ešte šťastie, že Slovensko nemá koloniálnu minulosť. Ak by malo, už by sme mnohí trávili dni na vzdialenom tichomorskom ostrove.

 

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho, prosím, na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?