eHealth a diaľnica do Košíc

Autor: Viliam Novotný | 16.5.2014 o 12:20 | Karma článku: 7,05 | Prečítané:  1067x

Čo majú spoločné eHealth a diaľnica do Košíc? Že veru tak skoro nebudú. Pomaly pribúdajúce diaľničné kilometre aspoň vidíme.  eHealth však do volieb (napriek mnohým sľubom) neuvidíme. Odkladá sa na rok 2017, keď už tu bude iná vláda, skladať účty bude iný minister zdravotníctva a ten sa bude môcť vyhovoriť na predchodcov. Je celkom možné, že doteraz preinvestované peniaze sú nadobro utopené.

Čo má vlastne eHealth robiť, nikto poriadne nevie. Teda – každý z nás si vie predstaviť, čo všetko by sa dalo v zdravotníctve robiť efektívnejšie, kvalitnejšie, keby sme mali také alebo onaké dáta k dispozícii, aby sme ich vedeli analyzovať a podľa toho meniť svoje rozhodnutia.

Lenže eHealth niekto plánuje, dizajnuje, niekto vymýšľa, ako to celé bude vyzerať a výsledok sa môže líšiť od toho, čo si my ostatní pod tým predstavujeme.

Aspoňže sa tomu venujú profesionáli, poviete si. Nuž... Ako sa to vezme. Obsah toho, čo má slovenský eHealth robiť, dnes fakticky definujú IT firmy a pár úradníkov na ministerstve. Myslíte si, že sa niekto na začiatku pýtal pacientov, lekárov, nemocníc či poisťovní, aký problém by im mohla elektronizácia zdravotníctva pomôcť vyriešiť? Nie. Funkcionalitu zadefinovali ľudia, ktorí ten systém nebudú používať. Projekt sa realizuje najmä preto, že na niečo tie milióny z eurofondov bolo treba minúť. Na IT projekty sa pritom môže nabaliť väčšia vata.

Problém je, že za doteraz preinvestované peniaze sa zatiaľ nabalila predovšetkým tá vata. Výsledok nevidno. Teda – máme zakúpený hardvér, ktorý v čase spustenia eHealthu bude už zastaraný.

Nápad, že veci, ktoré už mali byť hotové, sa urobia a zaplatia z ďalšej fázy eHealthu bol dobrý – až do tej chvíle, kým ministerka tender na túto ďalšiu časť nezrušila. 

V tejto chvíli je totiž jasné, že kráľ je nahý. Minuli sa peniaze, ale výsledok nebol dodaný.

Ide o zlyhanie ministerky zdravotníctva. Dokonca o charakteristické zlyhanie: ministerstvo pod jej vedením sa za posledné dva roky prezentuje totiž predovšetkým tým, čo neurobilo. Napriek dvom rokom smelých vyhlásení o jednej poisťovni neurobilo (našťastie) nič. Nepomohlo ani o milimeter so zavádzaním DRG. Nestihlo (žiaľ) včas vybrať poskytovateľa vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby a následne 5 dní nelietali záchranárske vrtuľníky z Trenčína a Bratislavy. Neurobilo poriadok v poplatkoch, ktoré pacienti platia za vymyslené služby v ambulanciách. No a teraz neurobí eHealth.

Pritom ešte v roku 2008 vtedajší minister Raši avizoval, že prvé výsledky eHealthu uvidíme v roku 2010. Ach, ale to mala byť aj tá diaľnica do Košíc...

 

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho podporiť na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?