Ficova druhá prehra a potreba spojenia

Autor: Viliam Novotný | 30.5.2014 o 10:25 | (upravené 30.5.2014 o 10:42) Karma článku: 6,78 | Prečítané:  2310x

Po Ficovej prehre v prezidentských voľbách s občianskym kandidátom Andrejom Kiskom prišla ďalšia rana pre SMER. Nech akokoľvek budeme špekulovať nad nízkou účasťou v eurovoľbách, 24 % pre SMER je druhá rana od voličov v priebehu dvoch mesiacov.

Keď sa na to pozrieme očami slovenskými, tak pravica porazila SMER dokonca 8:4 na poslancov (ak ku 6 ľudovcom pripočítame aj Sulíka a Žitňanskú, Škripeka počítam za nezaradeného). Aj z pohľadu hlasov získala pravica 47 % oproti 24 %, ktoré získal SMER.

SDKÚ-DS obhájila svoju pozíciu a po víťazstve Freša v BSK je to druhý úspech nového vedenia strany po katastrofálnej volebnej prehre v parlamentných voľbách 2012. Áno 7,75 % nie je žiadny oslnivý výsledok, ale potvrdil pri veľkom "volebnom" prieskume verejnej mienky (skoro 600 tisíc voličov) výsledky prieskumov, ktoré dávajú SDKÚ-DS 7 až 8 %.

Eurovoľby ukázali aj to, že štandardné strany majú stále svojich voličov a vedia im dať ponuku. Druhé a tretie miesto pre KDH a SDKÚ-DS sú výsledkom dobrého využitia témy, na ktorú voliči KDH reagujú - ochrana rodiny, resp. v prípade SDKÚ-DS je to vďaka dvojici kvalitných a nekontroverzných lídrov Štefanec a Kukan.

Tieto voľby potvrdili, že pravicová scéna je rozdrobená na množstvo malých programovo blízkych strán a to, čo potrebuje je spájanie. Teraz to vyšlo KDH a SDKÚ – majú dvoch poslancov, a akoby ušli SaS, Mostu, SMK, NOVA. Veriť tomu by bolo sebaklamom. Niečo v zmysle porekadla: "Medzi slepými je aj jednooký kráľom." Nezabúdajme aj na skutočnosť, že eurovolieb sa ešte nezúčastnila strana SIEŤ, nový a dynamický subjekt vedený lídrom, ktorý prekvapil v prezidentských voľbách. Aj preto po eurovoľbách v SDKÚ-DS začala vnútrostranícka diskusia o potrebných zmenách v riadení a fungovaní strany tak, aby bola jednoducho zaujímavá a konkurencieschopná. To nie je o Frešovi, ale o témach, o každodennej politike a o schopnosti osloviť viac voličov.

Dnes to ale vyzerá tak, že ak sa nič nezmení, tak 8 stredo-pravých strán bude bojovať v parlamentných voľbách 2016 o 5%-né kvórum potrebné na prežitie. A to považujem za bratovražedný boj. Koľkí uspejú a koľkých hlasy prepadnú? Riziko je obrovské!

Odkaz týchto volieb pre pravicu je jednoduchý: potrebujeme spojenie, je čas na ňom pracovať. Eurovoľby nám ukázali, že naťahovať sa o desatinky percenta nikam nevedie. Našou ambíciou má byť vymeniť SMER po voľbách 2016 – a to potrebuje spoluprácu.

 

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?