SMER musel v Košiciach kapitulovať

Autor: Viliam Novotný | 4.6.2014 o 13:15 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  1207x

Začnem dobrou správou. Včera parlament schválil novelu geologického zákona a nielen Košičania si môžu vydýchnuť – bez súhlasu obyvateľov v referende v dotknutých obciach sa urán na Jahodnej, ani inde na Slovensku ťažiť nebude.

Ešte lepšia správa je, že aj prípad ťažby uránu na Jahodnej ukázal, že tlak verejnej mienky, petície, protesty občanov a poctivá opozičná práca majú zmysel. Aj keď je to niekedy beh na dlhé trate, bojovať sa oplatí.

Rovnako dobrá správa je, že SMER pod tlakom verejnej mienky a opozície, pred komunálnymi voľbami, musel kapitulovať! Napriek tomu, že SMER aj opozícia súhlasili s podmienením ťažby uránu súhlasom občanov v referende v dotknutých obciach, dlhá diskusia k novele odhalila pravú tvár SMER-u.

Aby sme si totiž pripomenuli – už v októbri  2009 poslankyňa Jarmila Tkáčová (SDKÚ-DS) predložila návrh Zákona o zákaze ťažby uránu na území Slovenska, ktorý neprešiel, lebo ho nepodporila vtedajšia vládna koalícia Smer, HZDS, SNS. V decembri 2009 tá istá poslankyňa predložila novelu banského zákona, v ktorom sa navrhovalo 12-ročné moratórium na ťažbu rádioaktívnych nerastov. Ani to neprešlo kvôli nesúhlasu vládnej koalície Smer, HZDS, SNS. A do tretice bola na tej istej schôdzi parlamentu  prerokovaná aj petícia viac ako 113 000 občanov „Stop uránu na Slovensku“, ktorú SMER nepodporil, len sucho „vzal na vedomie.“

Naopak, hneď v roku 2010 za vlády I. Radičovej sme presadili novely geologického a banského zákona, ktorými získali samosprávy právo veta pri povoľovaní ťažby.

Napriek tomu, že sa predstavitelia SMERu v Košiciach už dlhé roky tvária, že sú proti ťažbe uránu, po nástupe druhej Ficovej vlády pokračovali prípravy na ťažbu plazivými krokmi. Uznesenia Košického samosprávneho kraja a Mestského zastupiteľstva v Košiciach z roku 2013 o zmenách územného plánu, ktoré by zabránili ťažbe uránu, boli zablokované stanoviskami Ministerstva hospodárstva a Banského úradu. Prečo? Lebo minister hospodárstva Tomáš Malatinský podpísal v decembri 2012 s ťažobnou firmou  „Memorandum o porozumení a spolupráci“, v ktorom sa ministerstvo zaväzuje podporovať povoľovací proces.

V januári 2013 ministerstvo životného prostredia schválilo predĺženie prieskumného územia bez konzultácie s dotknutými obcami a podľa názoru generálneho prokurátora aj v rozpore so zákonom. Vo februári 2013 sa ministerstvo pokúsilo novelou geologického zákona odňať samosprávam kompetencie, ktoré im v roku 2010 dala Radičovej vláda. No a v januári 2014 zase minister Žiga vydal rozhodnutie, ktorým napriek protestu prokurátora a občanov dotknutých obcí predĺžil prieskumné územie do roku 2015.

V tejto situácii sme s kolegom Ivanom Štefancom podali na májovú schôdzu parlamentu návrh zákona pani poslankyne Tkáčovej z roku 2009 o zákaze ťažby uránu. A vtedy sa stalo milé prekvapenie – vláda 21. mája schválila v skrátenom legislatívnom konaní novelu geologického zákona s rovnakým riešením, ktoré SDKÚ – DS presadzuje od roku 2009!

Prečo musel SMER kapitulovať?

Prečo si SMER zrazu uvedomil, že môže práve teraz dôjsť k „ohrozeniu bezpečnosti zdravia obyvateľstva“ a preto treba dokonca skrátené legislatívne konanie? Blížia sa totiž komunálne voľby a primátor Raši za SMER chce predsa obhájiť svoju funkciu. Žiaľ, keďže ani v Detve ani v Kremnici nemá SMER porovnateľne silného kandidáta na primátora, ich už minister Žiga pred kyanidovou metódou ťažby neochráni.

Mám teda tri dobré správy. Urán sa na Jahodnej ťažiť nebude, tlak verejnej mienky a opozície má zmysel a SMER pred komunálnymi voľbami ustúpil! Vyhrali Košičania, ale poďakovať sa treba nie SMERu – ten len robí marketing, ale aktivistom proti uránu, ktorí svoj boj dotiahli do víťazného konca.

 

 

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?