Po Rázsochách prichádza ďalší sen?

Autor: Viliam Novotný | 12.6.2014 o 20:27 | Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1237x

Pani ministerka zdravotníctva ohlásila výstavbu novej nemocnice v Bratislave. Na rokovanie vlády prekladala utajenú štúdiu uskutočniteľnosti tejto výstavby. Nemocnica by mala stáť na Patrónke.

Musím vyjadriť potešenie nad tým, že Ficová druhá vláda minulý rok pochopila a tento rok potvrdila, že dostavba Nemocnice Rázsochy je nezmysel. Iste sa pamätáte, že prvá vláda R. Fica v roku 2010 oznamovala, že sa chystá dobudovať Rázsochy za 480 mil. eur.

Od čias, keď sa rodil projekt Rázsochy (čo je už vyše 30 rokov) sa medicína, technológie i zdravotnícka architektúra zasadne zmenili a preto je dostavba Rázsoch nevýhodná nielen z medicínskeho, ale aj z ekonomického hľadiska.

Tak som rád, že vláda Roberta Fica v roku 2013 pochopila a dnes potvrdila, čo SDKÚ-DS tvrdí od roku 2005.

Zároveň sme ale vždy tvrdili, že Bratislava potrebuje modernú nemocnicu, tak ako ju potrebujeme vo všetkých 8 regiónoch Slovenska

Včera pani ministerka predložila do vlády tajnú „Štúdiu realizovateľnosti výstavby novej nemocnice v BA“. Konštatujem, že je to ďalší SEN v podaní SMERu v zdravotníctve. Za tento sen už občania zaplatili 720 tis. eur. Toľko totižto táto štúdia stála.

Všetky detaily sú síce tajné, ale to čo nám pani ministerka prezradila je, že podľa štúdie sa dá nemocnica postaviť do roku 2017. Ak, pravda, sa medzitým nič neskomplikuje.

Pani ministerka tvrdí, že táto moderná nemocnica bude natoľko efektívna, že si dokáže zarobiť nielen na prevádzku, ale aj na odpisy investičných nákladov PPP projektu. Ako to chcú urobiť, keď si dnes štátne nemocnice nevedia zarobiť ani na prevádzku, nepovedala, je to tajné! Napáda ma iba to, či sa kvôli tomu nebude účelovo ohýbať DRG, ktoré by malo byť od roku 2016.

Novú nemocnicu postaví a bude prevádzkovať súkromník. Pre SMER je to veľký ideologický kotrmelec. Brojil proti privatizácii v zdravotníctve a zrazu presadzuje, aby súkromná firma prevádzkovala novú „štátnu“ univerzitnú nemocnicu. Dokonca bez zadlžovania a efektívne!

Tak ako pani Zvolenská, že by predsa len súkromné vlastníctvo bolo efektívnejšie ako štátne? 

Nenechajme sa však uniesť eufóriou. Ministerka nám dnes predstavila ďalší projekt, ktorý sa bude realizovať po skončení jej mandátu:

  • Po eHealthe, ktorý sa posunul na rok 2017,
  • po DRG, ktoré sa posunulo na rok 2016,
  • po jednej zdravotnej poisťovni, ktorá sa posunula na neurčito,
  • tu máme novú modernú nemocnicu v roku 2017!

Tak aké výsledky vlastne zostanú po súčasnej vláde?

Nemocnice sa zadlžujú a vláda nemá žiadne riešenie, poplatky u lekára rastú a Kažimír navrhuje registračné pokladnice v „bezplatnom“ zdravotníctve, platy sestier zostali vo vzduchoprázdne a ministerstvo zdravotníctva nám ponúka ďalší SEN.

 

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?