Ficove kšefty s vodou – nová emisná kauza?

Autor: Viliam Novotný | 8.7.2014 o 20:20 | Karma článku: 9,97 | Prečítané:  1539x

Keď som bol pred mnohými rokmi na konferencii OBSE v Alma-Ate (dnes Almaty) v Kazachstane, mal som možnosť vypočuť si vystúpenie jedného profesora environmentalistiky.  Hovoril, že voda bude v budúcnosti rovnakou strategickou surovinou ako ropa v súčasnosti. Že sa o ňu budú viesť vojny. Vtedy sa mi to zdalo neuveriteľné.

V ostatných dňoch myslím na toho pána profesora stále viac. Ono je to tu, dnes sme v parlamente znovu rokovali o vodnom zákone z dielne SMERáckej vlády. Všetkým je už dnes jasné, že SMER predkladá lobistické zákony, ktoré sú písané v prospech konkrétnych lobistov. No tento zákon prekračuje všetky medze.

Vláda konštatuje, že voda je strategická surovina. S tým môžem len súhlasiť. Problémom je, že pre SMER je to len marketingový figový list na prekrytie skutočnej podstaty zákona.

Podľa návrhu zákona bude možné vodu vyvážať zo Slovenska vodovodmi aj cisternami na základe povolenia, ktoré vydá vláda. Poplatok za tento vývoz vody bude plynúť do Enviromentálneho fondu, z ktorého bude minister Žiga rozdávať „svojim“ na enviroprojekty. Takto prešpekulovaný lobistický projekt SMERu sme tu ešte nemali.

Prvá Ficova vláda sa smutne preslávila emisnou kauzou. Vymysleli podfuk, ako ich predať pod cenu vopred vybratej garážovej firme. Nás všetkých tým pripravili o desiatky miliónov eur, ale zjavne sa im tento mechanizmus zapáčil.

Druhá Ficova vláda, chce vydávať „svojim“ povolenky na vývoz strategickej suroviny – vody. Ale to už nie je teplý vzduch na základe európskych kvót, na ktorom sme „len“ prerobili. Toto je už výpredaj prírodného bohatstva!

SMER to navrhuje v čase, keď neexistuje európsky trh s vodou. Slovenské ministerstvo životného prostredia chce byť, slovami ministra Žigu, „priekopníkom“ v predaji a vývoze vody do zahraničia. Napriek tomu, že nikto nevie stanoviť jej cenu a aj OSN tvrdí, že ceny vody sú hlboko pod hodnotou vody.  

Nuž, ale keď je to strategická surovina, prečo slovenská vláda navrhuje vládne povolenia na jej predaj do zahraničia? A nenechajme sa vyrušiť dnešnou tlačovkou premiéra Fica, podľa ktorej chcú navrhnúť zákaz vývozu vody v Ústave. SMER len marketingovo ustupuje tlaku verejnej mienky a opozície. Vodný zákon sa totižto minister Žiga stiahnuť a prepracovať nechystá, prečo asi? 

SMER sa totiž nechal inšpirovať úspešným kšeftom s emisiami a našiel spôsob ako pokračovať v kšeftovaní na úkor nás všetkých. Raz darmo, Ficovým nominantom v rezorte vždy išlo viac o životné kšefty ako životné prostredie.

 

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?