Nikto nie je zodpovedný?

Autor: Viliam Novotný | 15.9.2014 o 20:10 | Karma článku: 7,33 | Prečítané:  1515x

V týchto dňoch si pripomíname rok od najzávažnejšieho výpadku v záchrannom systéme. 5 dní, medzi 12. až 16. septembrom 2013, nemohli lietať záchranárske vrtuľníky z dvoch staníc, v Trenčíne a v Bratislave, k pacientom. Stalo sa tak na základe zanedbania povinností ministerstva zdravotníctva.

11. septembra 2013 o polnoci skončila platnosťpovolenia dovtedajším poskytovateľom vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Ministerstvo zdravotníctva však pre Bratislavu a Trenčín nestihlo včas dokončiť súťaž o nové povolenia. Vydalo ich až 16. septembra 2013. Zaujímavé je, že pre ostatné regióny bolo povolenie vydané načas.

Dňa 13.  septembra 2013 sa pri obci Radimov stala dopravná nehoda. Pacientka bola prevezená sanitkou ZZS do skalickej nemocnice, kde sa neskôr rozhodlo o jej transporte do Bratislavy. Najbližší dostupný záchranársky vrtuľník bol v tom čase až v Žiline, z uvedeného dôvodu primár rozhodol o prevoze sanitkou. Pacientka žiaľ svojim zraneniam pri prevoze podľahla.

Bez ohľadu na skutočnosť, či bol transport pacientky vrtuľníkovou záchrannou službou medicínsky možný a uskutočniteľný alebo nie, faktom ostáva, že v konkrétnom čase a na konkrétnom mieste nebol záchranársky vrtuľník dostupný tak, ako to predpokladajú všeobecne záväzné právne predpisy a ako tomu bolo počas platnosti povolenia.

V čase dopravnej nehody nebol k dispozícii záchranársky vrtuľník v najbližšom sídle podľa právneho predpisu, t.j. v Trenčíne alebo v Bratislave.

Vzhľadom na skutočnosť, že v relevantnom čase nebola zabezpečená vrtuľníková záchranná zdravotná služba v dvoch sídlach, považoval som za potrebné a nutné zistiť, kto je za tento stav zodpovedný:

  1. Inicioval som vykonanie poslaneckého prieskumu na ministerstve zdravotníctva, ktorý sa uskutočnil 9. októbra 2013 a preukázal pochybenia výberovej komisie. Komisia sa na svojom zasadnutí 9. septembra 2013 rozhodla, že vec uzavrú až 16. septembra, teda 5 dní po skončení dovtedajších povolení. Aj keď 9. septembra popoludní im boli doručené chýbajúce doklady, na ktoré sa čakalo. (Keď už pominieme skutočnosť, že komisia vyžadovala nejaké dodatočné doklady.)
  2. Aj na základe výsledkov poslaneckého prieskumu čelila ministerka zdravotníctva návrhu na odvolanie v NR SR. Ministerka svoju zodpovednosť za vzniknutý stav odmietla a konštatovala, že „zákon porušený nebol.“
  3. Aj na základe môjho podnetu konal vo veci aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý skonštatoval, že „zdravotná starostlivosť bola poskytnutá správne pokiaľ ide o zásah záchrannej služby“. Úrad však konštatoval, že nemá kompetenciu hodnotiť dostupnosť alebo nedostupnosť vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.
  4. Z tohto dôvodu som dňa 6. mája 2014 podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru vo veci všeobecného ohrozenia.
  5. Orgány činné v trestnom konaní vec vyhodnotili ako nedôvodnú a trestné oznámenie, ako aj následnú sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa odmietli.

Žiaľ, záverom musím skonštatovať, že – ako to býva u nás zvykom – nikto nie je za nič zodpovedný?! Faktom ostáva, že „Ministerstvo zdravotníctva nezabezpečilo dostupnosť a kontinuitu záchrannej zdravotnej služby“, čo potvrdil vo svojom rozhodnutí aj prokurátor Okresnej prokuratúry.

Nik – ani ministerstvo zdravotníctva, ani parlament, ani ÚDZS, ani Generálna prokuratúra – však nevyvodili za toto bezprecedentné pochybenie úradníkov na MZ žiadnu zodpovednosť. Je príznačné, že ministerstvo ani rok po tragickej udalosti nepristúpilo k žiadnym opatreniam, aby sa takejto situácii predišlo.

V najbližšej dobe preto predložím návrh novely zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorej účelom bude stanovenie povinností ministerstva zdravotníctva pri rozhodovaní o vydávaní povolení na záchrannú zdravotnú službu.

Ak parlament takúto zmenu nepodporí, budem nútený sa prostredníctvom poslancov Národnej rady obrátiť na Ústavný súd SR, aby preskúmal zákonnosť právneho stavu, podľa ktorého môže MZ svojvoľne rozhodovať, či vydá alebo nevydá povolenie načas.

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?