Poďme skutočne riešiť poplatky

Autor: Viliam Novotný | 17.2.2015 o 19:43 | (upravené 17.2.2015 o 19:55) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  1828x

V aktuálnej diskusii o poplatkoch mi chýba jedna vec. Záujem o reálne vyriešenie problémov bežných ľudí – pacientov.  

Hoci by som si to prial, zákaz poplatkov tak, ako si ho schválil na práve ukončenej schôdzi parlamentu SMER, poplatky z ambulancií neodstráni. SMER dosiahne jedine to, že pacient bude mať opäť pocit, že politici mu niečo sľúbili a on to nedostal.

Poďme ale po poriadku. SMER aspoň konečne priznal, že naše bezplatné zdravotníctvo nie je bezplatné! Začalo sa to registračnými pokladnicami v ambulanciách a pokračuje údajným zákazom poplatkov. Ak by bolo bezplatné zdravotníctvo zadarmo, načo budú lekárom registračné pokladnice, ak nebudú môcť od pacientov brať platby v hotovosti?

Nedajme sa pomýliť! Zákaz poplatkov je len ďalší predvolebný marketing SMERu. Najkrajším dôkazom je, že v tom sociálnom ošiali zrušili napríklad aj fungujúci a regulovaný poplatok za prednostné ošetrenie. Pracujúci teda majú čakať medzi chrípkami a hnačkami napr. na potvrdenie pre zamestnávateľa, či predpísanie dlhodobo užívaného lieku. A lekári tento legálny príjem mať nemôžu, lebo je vraj nesociálny, hovorí SMER.

Ak je však takýto poplatok nesociálny, prečo ho účtuje minister Kaliňák pri prednostnom vybavovaní dokladov? Za príplatok 20 eur mi polícia vystaví občiansky preukaz do 2 dní. Čo znamená, že niekoho občiansky preukaz bude vybavený minimálne o pár minút, a možno aj o deň neskôr. Je v poriadku, ak nesociálne príplatky za zrýchlené konanie účtuje štát? Čo s ľuďmi, ktorí potrebujú urýchlene občiansky kvôli bežnému životu a 20 eur nemajú?

Bez ohľadu na to, že štát má dvojitú mierku, je smutným faktom, že ani najnovší zákaz poplatky od výmyslu sveta v ambulanciách neodstráni. Netreba totiž podceňovať ambulancie, ktoré aj v minulosti našli tisíc a jeden inovatívnych spôsobov, ako ich od pacientov dostať. Niektoré sa zrejme premenujú. Dobrý by bol napríklad „poplatok za Ficov populizmus“.

Za vlády Ivety Radičovej sme začali budovať nástroj, ako ochrániť pred rastúcimi poplatkami zraniteľné skupiny. Zaviedli sme ochranný limit na doplatky za lieky. Každý kvartál dostane naspäť peniaze cca 25 tisíc poistencov, priemerne 18 eur, pre ktorých doplatky za lieky predstavujú neúmerné finančné zaťaženie.

Tento nástroj by bolo možné obdobne využiť aj pri poplatkoch. Lenže to by museli byť vykazované, teda oficiálne. SMER ich však teraz vytesnil do neoficiálnej, neregulovanej podoby. Poplatky sú zakázané, problém tak neexistuje.

Ako to nielen po-riešiť, ale aj vy-riešiť?

Zaviesť zoznam legitímnych poplatkov s reguláciou ich ceny

  • ich rozsah a výška by mali byť súčasťou zmluvy medzi poisťovňou a lekárom/nemocnicou

Zaviesť Ochranný limit na poplatky u lekára

  • podobne ako je to u liekov predpísaných na recept

Poplatky neplatí pacient v hotovosti u lekára; lekár ich účtuje zdravotnej poisťovni

  • poisťovňa ich lekárovi v plnej výške preplatí
  • poisťovňa si tieto náklady zúčtuje s pacientom (pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia), príp. mu môže tieto náklady pripoistiť
  • výhodou je podstatne lepšia kontrola priamych platieb v zdravotníctve než registračné pokladnice

Teda možnosti existujú, ale SMER to nerieši. Fico potrebuje pred voľbami len ďalšiu pomyselnú fajku na tabuli splnených istôt. Tentoraz už druhýkrát akože zrušil poplatky v zdravotníctve.

Už len na záver pár štatistík, ktoré jasne ukazujú, že zákaz z dielne SMER-u nebude fungovať. Podľa OECD vynakladá Slovensko na zdravotníctvo 8,1 % HDP. Z toho takmer štvrtinu (22,4 %) tvoria priame platby v zdravotníctve. V prepočte na hlavu je to 529 eur (v parite kúpnej sily).

Pozrite si vývoj tejto spoluúčasti od roku 2005. Osobitne si pozrite zásadný “zlom” medzi rokmi 2006 a 2007:

Nijaký nevidíte? Pritom vtedy SMER s veľkým oslavovaním zrušil takzvané Zajacové 20 a 50 korunové poplatky. Vraj neúmerne zaťažovali občanov. História ukazuje, že riešenia, ktoré sa len tvária ako riešenia v prospech pacienta, mu nijako nepomôžu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?