Keď zákon píšu politici, nie odborníci

Autor: Viliam Novotný | 5.3.2015 o 6:27 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  1309x

Snaha politikov chrániť ľudí pred sebou samým proti ich vôli a zdravému rozumu by bola úsmevná, ak by nešlo o zdravie. To je aj prípad zákona o zákaze poplatkov v ambulanciách. Ak sa na vládny návrh ich zákazu sťažuje dôchodkyňa, mali by začať politici zo SMER-u počúvať. 

Napríklad to, že doteraz táto pani vybavila v sprievode opatrovateľky lekára s prednostným vyšetrením za hodinu, po novom by jej musela platiť pri pomeroch v našom zdravotníctve za čakanie v čakárni možno aj celý deň.

Som rád, že prezident Andrej Kiska sa na novelu pozrel odborne a nie politicky a vrátil ju späť do parlamentu aj s doporučením neschváliť zákon ako celok. Vystihol to presne, všetci chápeme čo SMER chcel a všetci vieme, že to spravil veľmi zle. Nielen pacienti, vrátane dôchodcov, ale aj my lekári mu dávame za pravdu. Možno, ak by sa politici SMER-u poradili s odbornou verejnosťou, mohli si ušetriť čas. To by však nemohli schváliť tento zákon bez verejnej diskusie na základe pozmeňovacieho návrhu priamo v pléne parlamentu.

Zákon mal pôvodne ambíciu urobiť poriadok s poplatkami, vyvolal však väčší chaos, ako bol s poplatkami doteraz. Inak to nemôže skončiť, ak sa problémy riešia politicky a nie odborne. Tento zákon je totiž ukážkou politického riešenia, marketing, ktorý nerieši neporiadok s poplatkami v našom zdravotníctve, tie sa len premenujú. Naopak ale ruší tie, ktoré sú dnes legálne. Asi najväčšou „ škodnou“ tejto novely je zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie. Politici zo SMER-u tým docielia len to, že pracujúci budú vysedávať v čakárni medzi chorými, aj keď potrebujú len potvrdenie, alebo predpis liekov, namiesto toho, aby pracovali.

Ďalším z problémov je zrušenie poplatkov za vyšetrenia, ktoré lekári nemajú zazmluvnené, no pacient je ochotný si za ne zaplatiť. V praxi to znamená, že tehotná žena bude musieť cestovať napr. pre ultrazvukové vyšetrenie do okresnej nemocnice, aj keď by si to bola ochotná zaplatiť u svojho gynekológa, ktorý to vie urobiť, len to nemá zazmluvnené.

Vďaka prezidentovi Andrejovi Kiskovi máme zákon o poplatkoch znovu na programe parlamentu. Je tu šanca ho neschváliť a vrátiť ministerstvu na prepracovanie. Otvára to priestor na presadenie skutočných riešení poplatkov v zdravotníctve:

- či už zavedením zoznamu legitímnych poplatkov s reguláciou ich ceny,

- ochranného limitu na poplatky,

- alebo zrušením poplatkov v ambulanciách, pričom lekári by vyúčtovali poplatky zdravotnej poisťovni, a tá by ich započítala v rámci ročného zúčtovania s pacientom.

Poplatky sú dôsledok, nie príčina problémov v zdravotníctve. V reči fyziky: sú reakciou, nie akciou. Zakázať reakciu je ako zakazovať prírodné zákony, je to proti zdravému rozumu. Otázne je, či zdravý rozum žije aj v SMER-e.

 

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na  - vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?