Keď zákon píšu politici, nie odborníci

Autor: Viliam Novotný | 5.3.2015 o 6:27 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  1294x

Snaha politikov chrániť ľudí pred sebou samým proti ich vôli a zdravému rozumu by bola úsmevná, ak by nešlo o zdravie. To je aj prípad zákona o zákaze poplatkov v ambulanciách. Ak sa na vládny návrh ich zákazu sťažuje dôchodkyňa, mali by začať politici zo SMER-u počúvať. 

Napríklad to, že doteraz táto pani vybavila v sprievode opatrovateľky lekára s prednostným vyšetrením za hodinu, po novom by jej musela platiť pri pomeroch v našom zdravotníctve za čakanie v čakárni možno aj celý deň.

Som rád, že prezident Andrej Kiska sa na novelu pozrel odborne a nie politicky a vrátil ju späť do parlamentu aj s doporučením neschváliť zákon ako celok. Vystihol to presne, všetci chápeme čo SMER chcel a všetci vieme, že to spravil veľmi zle. Nielen pacienti, vrátane dôchodcov, ale aj my lekári mu dávame za pravdu. Možno, ak by sa politici SMER-u poradili s odbornou verejnosťou, mohli si ušetriť čas. To by však nemohli schváliť tento zákon bez verejnej diskusie na základe pozmeňovacieho návrhu priamo v pléne parlamentu.

Zákon mal pôvodne ambíciu urobiť poriadok s poplatkami, vyvolal však väčší chaos, ako bol s poplatkami doteraz. Inak to nemôže skončiť, ak sa problémy riešia politicky a nie odborne. Tento zákon je totiž ukážkou politického riešenia, marketing, ktorý nerieši neporiadok s poplatkami v našom zdravotníctve, tie sa len premenujú. Naopak ale ruší tie, ktoré sú dnes legálne. Asi najväčšou „ škodnou“ tejto novely je zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie. Politici zo SMER-u tým docielia len to, že pracujúci budú vysedávať v čakárni medzi chorými, aj keď potrebujú len potvrdenie, alebo predpis liekov, namiesto toho, aby pracovali.

Ďalším z problémov je zrušenie poplatkov za vyšetrenia, ktoré lekári nemajú zazmluvnené, no pacient je ochotný si za ne zaplatiť. V praxi to znamená, že tehotná žena bude musieť cestovať napr. pre ultrazvukové vyšetrenie do okresnej nemocnice, aj keď by si to bola ochotná zaplatiť u svojho gynekológa, ktorý to vie urobiť, len to nemá zazmluvnené.

Vďaka prezidentovi Andrejovi Kiskovi máme zákon o poplatkoch znovu na programe parlamentu. Je tu šanca ho neschváliť a vrátiť ministerstvu na prepracovanie. Otvára to priestor na presadenie skutočných riešení poplatkov v zdravotníctve:

- či už zavedením zoznamu legitímnych poplatkov s reguláciou ich ceny,

- ochranného limitu na poplatky,

- alebo zrušením poplatkov v ambulanciách, pričom lekári by vyúčtovali poplatky zdravotnej poisťovni, a tá by ich započítala v rámci ročného zúčtovania s pacientom.

Poplatky sú dôsledok, nie príčina problémov v zdravotníctve. V reči fyziky: sú reakciou, nie akciou. Zakázať reakciu je ako zakazovať prírodné zákony, je to proti zdravému rozumu. Otázne je, či zdravý rozum žije aj v SMER-e.

 

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na  - vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol muž, ktorého už porazil

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

EKONOMIKA

Posúvanie dôchodku sa nepáči odborom, štát nevylučuje zmenu

V roku 2017 sa dôchodok posunul o dva a pol mesiaca.


Už ste čítali?