Kráľ je nahý, zdravotníctvo nefunguje

Autor: Viliam Novotný | 17.3.2015 o 10:52 | Karma článku: 16,43 | Prečítané:  3544x

Včera prezident Kiska pomenoval to, čo prednedávnom Európska komisia. Slovenské zdravotníctvo nefunguje. Smutné je, že zjavne jediný, kto ten pocit včera na stretnutí nemal, je minister Čislák. Jeho dotknuté vyjadrenia o opomenutí ozdravných plánov nemocníc zo strany prezidenta len zdôrazňujú to, čo už dávno vieme. Kráľ je nahý, súčasná vláda nemá na zdravotníctvo žiadny recept.  

SMER totiž zdravotníctvo spravuje už celých 7 rokov s krátkou epizódou vlády Ivety Radičovej, počas ktorej, a to si dovolím tvrdiť, sa pre pacienta spravilo viac (ochranné limity na lieky, atď.). Napriek silným rečiam nepriniesol ani za takéto dlhé obdobie do zdravotníctva žiadnu novú myšlienku, nedajbože víziu. Nezadefinoval, ako dlho majú pacienti čakať, na čo majú nárok. Nemeria kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Zabáva nás marketingovými projektami. Jedna zdravotná poisťovňa, nové centralizované zdravotné strediská, nová nemocnica. Všetky tieto projekty majú jedno spoločné – pacientovi nič zásadné neprinesú, skôr naopak, ale budú ho stáť peniaze, za ktoré by odborníci posunuli zdravotníctvo míľovými krokmi dopredu.

Áno, všetci vieme, že SMER nechcel v zdravotníctve nikdy nič robiť, skôr draho nakupovať (CT-čká, stravovanie, urgentné príjmy...). Aj za cenu zadlžovania. Po siedmich rokoch však táto ich „zdravotná politika“ už ochromuje celý sektor. Frustrácia ľudí – zdravotníkov, pacientov i platiteľov odvodov – sa zhoršuje, dlh štátnych nemocníc sa neustále zvyšuje.

Výsmech politikov zo SMER-u do tváre pacientov a slušných ľudí v celom zdravotníctve by v prípade zdravotníctva ani nemohol byť arogantnejší. Ministerka, ktorá odstúpila pre škandál s predraženým CT prístrojom v Piešťanoch, má namierené na teplý flek do Bruselu. Nový minister Čislák sa vysmieva verejnosti a nehorázne predraženie označuje za pseudokauzu. To akože Zvolenská, Paška aj Zmajkovičová odstúpili zbytočne!? Nemali by sme im azda vrátiť ušlú mzdu?

Nezabudnime ešte na pána Senčáka. Za svoju kariéru v štátnom zdravotníctve sa stihol zúčastniť úctyhodného množstva káuz. Senčák bol napríklad (spolu s Čislákom) členom komisie, ktorá svojou ľahostajnosťou spôsobila, že na jeseň 2013 nelietali 5 dní nad západným Slovenskom záchranárske vrtuľníky. Z funkcie na ministerstve musel Senčák odísť po prevalení zodpovednosti za protizákonné obstarávanie stravovacích služieb v nemocniciach. Dlho na podpore nezostal, SMER sa o svojich postará. Vykopli ho do závetria, do funkcie podpredsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Úprimne aj ako lekár, aj ako občasný pacient verím, že ďalšia vláda už bude bez SMER-u. Senčákovci a Číslakovia totiž nemajú ambíciu spraviť to čo je nevyhnutné – zmeniť filozofiu celého systému z liečenia chorôb na ich prevenciu, samozrejme odstaviť svojich chlebodarcov a definovať nárok pacienta.     

Som o tom presvedčený, že celý problém treba začať rozpletať od pacienta. Nie, nie je to fráza. Ak má zdravotníctvo slúžiť predovšetkýmm pacientom, musí byť jasne zadefinované na čo, dokedy a za akých podmienok má pacient nárok z verejného zdravotného poistenia. Keď zadefinujeme štandard, budeme ho môcť merať, kontrolovať a vymáhať. Ak to pán Čislák nevie, rád mu vysvetlím, ako to robia v krajinách, kde zdravotníctvo funguje a kde nemusí upozorňovať ministra zdravotníctva na kolaps systému prezident. 

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na  -vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?