Dajme ženám šancu žiť

Autor: Viliam Novotný | 27.3.2015 o 11:16 | Karma článku: 4,67 | Prečítané:  768x

Dnes je Deň narcisov. Zakúpením narcisu, ktorý si pripneme ku klope saka, kabátu či blúzky aj podporíme liečbu pacientov s rakovinou vyjadrujeme solidaritu s onkologickými pacientami. Môžeme urobiť viac?

Ja si myslím, že áno. Jedným z onkologických ochorení je rakovina krčka maternice. Štatistika je neúprosná - ročne ochorie 600 žien, 200 žien zomrie. Je to rakovina mladšieho veku, prichádza v priemere o 15 až 20 rokov skôr než ostatné typy zhubných nádorov. Toto ochorenie skracuje život ženám v priemere o 17 rokov.

K tomu pridajme tisíce žien so zmenami na krčku maternice, ktoré sú našťastie včas zachytené v rámci skríningu na gynekologických prehliadkach. Ale aj drobný ambulantný zákrok na krčku maternice je zásahom do života ženy a celej rodiny. Ženy po konizácii ťažšie donosia bábätko, skôr potratia, alebo skôr porodia so všetkým, čo s tým súvisí.

Vyše 90 % prípadov rakoviny krčka maternice je spôsobených vírusom HPV. Tento vírus je v populácii rozšírený, ale nevieme ho liečiť. Vieme však proti nemu s úspechom očkovať dievčatá v predpubertálnom veku (12-13 rokov). A práve nad možnosťou, ako predchádzať rakovine by sme sa mali počas Dňa narcisov zamýšľať.

Dnes očkovanie proti HPV hradia predovšetkým rodičia. Stojí ich to 120 až 220 eur. Pre mnohé rodiny je to príliš veľký zásah do rodinného rozpočtu, najmä ak osveta o tejto možnosti prevencie je minimálna. Výsledok, minimálny záujem. Ak by sa toto očkovanie stalo súčasťou plnej úhrady zo zdravotného poistenia a zostalo pritom naďalej dobrovoľné, pri dobrej osvete by sa mohlo zaočkovať až 70 – 80% dievčat. Odhaduje sa, že ročné náklady by dosiahli asi 2,5 milióna eur.

Je to veľa? Nemyslím, a to sa ani nechcem púšťať do diskusie o hodnote života, či hodnote naplnenia, ktoré do života ženy prináša dieťa. Nemyslím, pretože stačí, aby štát nenakupoval CT prístroje s 200%-ným predražením. Prínosom sú nielen stovky zachránených ľudských životov, ale ušetrené utrpenie stoviek rodín. O celospoločenskom prínose v zmysle pracujúcich žien a detí, ktoré privedú na svet ani nehovoriac.

Každý z nás pozná vo svojom okolí príbeh rodiny, kde bol niekto onkologicky chorý. S veľkou pravdepodobnosťou zasiahla rakovina niekoho aj vo vašej rodine: až štvrtina úmrtí sa pripisuje tejto zákernej chorobe. Vieme, že rakovina sa netýka len jej nositeľa, ale zasiahne život celej rodiny. Už len samotný, často dlhý a ťažký priebeh choroby a žiaľ nie zriedka aj tragický koniec, zasiahne celú rodinu psychicky, spoločensky, ekonomicky.

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na  -    vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?