Fico podrží Širokého. Za naše peniaze.

Autor: Viliam Novotný | 26.4.2015 o 20:40 | (upravené 27.4.2015 o 12:50) Karma článku: 13,45 | Prečítané:  5359x

Premiér dosiahol to, čo chcel. Vo štvrtok večer nakoniec poslanci štátostrany schválili, keď dobre počítam, tretiu Ficovu verziu riešenia kauzy, ktorú vláda vyprodukovala za 7 dní. 

Výsledok? Premiérov “kamoš” a sponzor Široký si ponechá minimálne 51 % Váhostavu, tajomné schránkové firmy ako veritelia, budú tiež odškodnené z našich peňazí. A Široký dostane ďalšie štátne zákazky, aby mohol zaplatiť veriteľov, teda aj schránkové firmy, z vysokou pravdepodobnosťou aj svoje.

Ako je to možné? No jedná z príčin je tkvie aj v tom, že všetci politici sa už druhý týždeň predbiehajú kto vymyslí naoko najlepšie riešenie kauzy Váhostav. Ficovi sa podarilo odpútať pozornosť od základnej otázky. Nie je to celé podvod v réžii premiérovho kamaráta z hokeja a sponzora, ktorý majú druhý krát zaplatiť občania? A má štát posielať naše peniaze na zachránenie firmy tých, ktorí tento podvod možno od začiatku chystali?

Jediný, kto vie dať odpoveď  na túto kľúčovú otázku, či to bol podvod je generálny prokurátor. Preto som sa od začiatku do konca schôdze dožadoval, aby prišiel a dal informáciu poslancom Národnej rady. Neprišiel. Napísal mi v liste, že v tejto fáze vyšetrovania nemôže. Napriek tomu som presvedčený, že skôr ako parlament rozhodol o použití štátnych finančných aktív na skupovanie pohľadávok, skôr ako vláda uvoľní prostriedky a pošle ich Slovenskej konsolidačnej, by mal pán generálny prokurátor povedať:

  • Či nedošlo k podvodu pri nevyplatení pohľadávok malých firiem a živnostníkov?
  • Či to dokonca nebol od začiatku plánovaný podvod?
  • Či existujú prepojenia medzi súčasným správcom spoločnosti a vybranými veriteľmi?
  • Či generálna prokuratúra identifikovala vlastníkov schránkových firiem, ktorí sú tiež veritelia?
  • Či prostredníctvom schránkových firiem nedochádzalo k praniu špinavých peňazí a daňovým únikom.
  • A kedy konečne vypočujú pánov Širokého a Širokého mladšieho, členov predstavenstva.

Lebo ak došlo v prípade Váhostavu k podvodu aj podľa generálneho prokurátora nemôže štát sanovať podvody, ktoré tu vystrájajú na náš účet kamaráti politikov.  Je absurdné, aby v takomto prípade do verejných tendrov platených z našich daní a eurofondov išiel ten istý Širokého Váhostav, ktorý teraz z našich peňazí zachránime.   

Samozrejme, nikomu nie je jedno ako skončili pri štátnej zákazke stovky malých firiem a živnostníkov. Pretože práve oni odrobili prácu za ktorú dostal zaplatené Širokého Váhostav, a nie oni. Je tu však aj iné riešenie, ktoré akoby ani neprišlo na pretras. Tým riešením je nechať Váhostav zbankrotovať, rozpredať jeho majetok a uspokojiť veriteľov. Pretože za podvody má platiť ten, kto ich prichystal. 

 

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na vybrali.sme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?