Pripravuje ministerstvo virtuálnu nemocnicu, či ďalší Váhostav?

Autor: Viliam Novotný | 29.4.2015 o 23:25 | Karma článku: 8,62 | Prečítané:  1417x

Predstavte si, že chcete postaviť futbalový štadión, ale miestnemu klubu o tom nepoviete. Alebo, že postavíte železničnú trať, ale so železnicami to nebudete konzultovať. Hovoríte, že je to hlúposť? Bohužiaľ nie! Na Slovensku sa tak má postaviť najdrahšia nemocnica v novodobej histórii. 

Projekt PPP nemocnice v Bratislave totiž počíta s tým, že sa zrušia lôžkové kapacity troch bratislavských nemocníc, napríklad aj univerzitnej na Mickiewiczovej.

Pri normálnom PPP by sa Univerzita Komenského, ktorá vychováva budúcich lekárov potešila, že sa presunie z naozaj nevyhovujúcich priestorov „Mickiewiczky“ do „najmodernejšej“, súkromníkom postavenej nemocnice. Pri Slovenskom PPP je z logických dôvodov opak pravdou. Ministerstvo sa totiž pri príprave PPP projektu, do ktorého ich chce presťahovať, úplne zabudlo rozprávať s Univerzitou Komenského.

Na dnešnej prvej odbornej diskusii o výstavbe novej nemocnice v Bratislave to ministerstvu veľmi pekne pripomenul dekan Lekárskej fakulty. Pri výstavbe UNIVERZITNEJ nemocnice by sa nielen podľa neho, či mňa, mohli experti ministerstva zdravotníctva opýtať aj na názor UNIVERZITY. Aké sú ich potreby, ak už nie predstavy, či želenia  pri výučbe budúcich lekárov. Pri projekte, za ktorých pri súčasnom nastavení zaplatíme počas splácania viac ako 6 miliárd eur, by sme na túto funkciu novej PPP nemocnice nemali zabúdať.

Mimochodom, bola to prvá verejná, odborná diskusia o novej nemocnici v Bratislave. Nie, nebavíme sa o projekte, ktorý sa len pripravuje. Bavíme sa o projekte za 6 miliárd eur, na ktorý už „experti“ ministerstva zdravotníctva a ich poradcovia stihli rozbehnúť verejné obstarávanie na dodávateľa. Rovnako smutné je aj to, že konferenciu na tému, či je projekt vôbec správne nastavený, musela zorganizovať samospráva. Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nemalo potrebu diskutovať o projekte s odbornou verejnosťou.

Bez toho by sme sa asi ani nedozvedeli „novinky“ od ľudí z ministerstva zdravotníctva.  Nová nemocnica má nahradiť 3 súčasné nemocnice – na Kramároch, na Mickiewiczovej a v Ružinove. Čo sme sa už nedozvedeli, bola odpoveď na otázku prezidentky komory sestier, či je ministerstvo pripravené na masové protesty prepúšťaných zdravotníkov. Otázka to je logická, pretože zdravotníci z troch nemocníc sa do jednej nezmestia. Ale úplný gól bol, keď “expert” ministerstva povedal, že súťažný dialóg so záujemcami vraj bude prebiehať do konca roka. A až potom bude samotná súťaž s jasnými podmienkami. Teda ďalší sklz.

Už mesiace sa snažím, hoci viem že mi chýba „správna“ stranícka farba, presvedčiť ministerstvo, že takto to nepôjde. Partia na ministerstve mení pravidlá za chodu a naozaj nevie, čo vlastne súťaží. Smutné nie je iba to, že to môže byť ďalší sfušovaný tunel, ktorý tu po zahratí veľkého divadla SMER-ákmi zase zaplatíme z verejných peňazí, ale aj to, že novú, modernú nemocnicu v Bratislave naozaj potrebujú nielen státisíce pacientov v hlavnom meste. Už dnes sú bratislavské nemocnice, aj v nevyhovujúcom stave v akom sú, miestom kde lekári zachraňujú aj najťažšie prípady z iných regiónov. O to viac by nám malo záležať na tom, aby sa táto nemocnica za 6 miliárd eur nesfušovala na štýl „Váhostavu“.  

 

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na vybrali.sme

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Na hromadné podujatia už pustia stovky ľudí. Seniorom sa končia nákupné hodiny

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.


Už ste čítali?