Kým beží tender, poradcovia môžu fakturovať

Autor: Viliam Novotný | 29.6.2015 o 11:26 | Karma článku: 12,06 | Prečítané:  4998x

Zbabraný tender na bratislavskú univerzitnú nemocnicu bude nakoniec zrušený. Úradníci však otáľajú s rozhodnutím, ktoré by usvedčilo Ficovu vládu z ďalšieho zdravotníckeho zlyhania. Účet za toto naťahovanie času zatiaľ narastá.

Sme vo fáze, keď máme sedem prihlásených záujemcov o výstavbu a prevádzkovanie novej nemocnice. Od oligarchov po schránku z Panamy. Nikto pritom nevie, aké technické požiadavky má spĺňať či ako bude financovaná. A to nejde o fazuľky, ale o zákazku za vyše 6 miliárd eur na 30 rokov.

V bežiacom tendri nie je jasné, či ide o zákazku na stavbu, koncesiu či na poskytovanie zdravotnej  starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva počas tendra zmenilo opis predmetu zákazky či ekonomickej spôsobilosti. Nezverejnilo súťažné podklady v celom rozsahu, na ktoré sa odvoláva. Súťažiaci nemuseli preukázať žiadneho odborného garanta ani finančnú zábezpeku; na obe stačí ministerstvu čestné vyhlásenie.

Odborníci vyjadrili pochybnosti o vhodnosti lokality na Patrónke – stiesnený a malý pozemok, so zraniteľnou dopravnou dostupnosťou. S akademickou obcou nik nekomunikoval.

Skrátka, celé zle.

Začiatkom mája som podal podnet na úrad vlády, ktorý ho posunul Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Úradníci z ÚVO mi teraz odpísali, že kontrolu  nezačnú, pretože –k tomuto obstarávaniu už dostali námietky od troch subjektov! A že úrad „o nich rozhodne v zákonnej lehote,“ a prípadná kontrola príde na rad až potom.

Chápete? Nielen ja, ale aj ďalší dávajú podnety na ÚVO, že tender je zbabraný. Kontrola je najrýchlejší spôsob, ako to preveriť. ÚVO, ktorý by mohol kontrolu vykonať aj z vlastného podnetu – po medializácii problémov z obstarávaním by sa to aj patrilo – však naťahuje čas.

Komu to prospieva?

Podľa zmluvy , ktorú uzavrelo ministerstvo so svojimi poradcami, každý mesiac trvania tendra im umožňuje fakturovať stotisícové sumy. Celkovo si za celé toto predstavenie, ktorým nás zabávajú, môžu prísť na viac než tri milióny eur.

Nová univerzitná nemocnica v Bratislave sa buduje už 30 rokov. Dve miliardy korún sú utopené v ruine na Rázsochách. Desiatky miliónov predstavujú každoročné straty z neefektivity, ktorou trpia súčasné budovy nemocnice; viaceré z nich sú za hranicou životnosti. K tomu teraz faktúry za poradenstvo so zbabraným obstarávaním.

Je to asi jedna z najdrahších nepostavených nemocníc na svete.

Strata sa prehlbuje nielen účtom za poradcov, ale aj stratou času. Preto som tento týždeň podal sťažnosť proti rozhodnutiu ÚVO, kde žiadam, aby úrad okamžite vykonal kontrolu zadávania zákazky na novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave.

Čím neskôr dôjde k zrušeniu tendra, tým neskôr ministerstvo môže začať pripravovať realizovateľný projekt. Havarijný stav bratislavského zdravotníctva – a v prípade univerzitnej nemocnice to má celoslovenský dosah – si vyžaduje, aby zodpovední pred ním nestrkali hlavu do piesku.

 

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Na hromadné podujatia už pustia stovky ľudí. Seniorom sa končia nákupné hodiny

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.


Už ste čítali?