Biznis plán v zdravotníctve je len jeden

Autor: Viliam Novotný | 30.7.2015 o 18:00 | (upravené 30.7.2015 o 20:28) Karma článku: 9,29 | Prečítané:  2472x

Protimonopolný úrad (PMÚ) udelil jednu z historicky najvyšších pokút. Celkovo sumu 2,55 milióna eur.  

Toľko majú zaplatiť traja podnikatelia za to, že sa mali prostredníctvom firmy Pro Tender, ktorá realizovala verejné obstarávanie dohadovať, kto z nich vyhrá verejnú súťaž a kto dá akú ponuku na výstavbu urgentného príjmu v Košickej univerzitnej nemocnici za 26,9 mil. eur.

Toto rozhodnutie je hodné povšimnutia, nadnesene, možno aj nominácie na ocenenie “Biela vrana”. Lebo táto kauza zo sklonku prvej Ficovej vlády pôvodne vyzerala ako všetky podobné na Slovensku. Špeciálna prokuratúra prípad vyšetrovala pre podozrenie z machinácií vo verejnom obstarávaní a potom strčila hlavu do piesku. Napriek úplne jasným dôkazom a nahrávkam konštatovala, že skutok sa vlastne nestal.

Kauza Košického urgentného príjmu však súvisí s kauzou predražených CT-čiek či stravovacích služieb viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Potvrdzuje to, čo sa prevalilo pri kauze Piešťanského CT-čka a čo potvrdil aj poslanecký prieskum v niektorých nemocniciach. Sme svedkami organizovaného tunelovania zdravotníctva nominantmi SMERu prostredníctvom vopred vybraných firiem. A je jedno, či sa to týka nákupov prístrojovej techniky, stravovania v nemocniciach či spomínaného tendra na výstavbu urgentného príjmu v Košickej nemocnici z eurofondov. Biznis plán je stále len jeden!

V prípade CT-čiek bolo všetko ako cez kopirák. Známa firma zrealizuje verejné obstarávanie, firmy dajú ponuky omnoho vyššie ako sú ceny porovnateľných prístrojov v susedných krajinách a potom zahrajú verejné obstarávanie. A kauza Košického urgentného príjmu dokazuje, že víťaz a ceny sa naozaj dohadujú.

Ak hovoríme o známych firmách, ktoré realizujú verejné obstarávanie, tak  Pro Tender je u slovenských zdravotníkov v tomto smere veľmi známa. Realizovala napríklad aj verejné obstarávanie na nákup CT-čka pre Trenčiansku nemocnicu v roku 2010. Cenu prístroja odhadli na 2 mil. eur bez DPH, dostali jedinú ponuku od spoločnosti MED LEADER za 2,3 mil. eur s DPH a tá aj vyhrala. A v tej firme náhodou pôsobil Juraj Frajt, ktorý je v súčasnosti za SMER generálnym riaditeľom Kardiocentra v Banskej Bystrici. Túto ďalšiu “náhodu” asi ani netreba komentovať.

Najdôležitejšou je ale otázka, čo s tým chce ministerstvo zdravotníctva robiť. Minister Čislák síce oznamoval opatrenia, ktoré majú zabrániť tunelovaniu zdravotníctva, ale za osem mesiacov neurobil nič.

Pritom riešenia som mu opakovane ponúkal:

  • zvýšiť transparentnosť súťaží, ktoré musí zverejniť na svojej stránke aj nemocnica nielen ÚVO,
  • pri určovaní ceny zákazky musí ministerstvo zdravotníctva žiadať porovnanie s cenami v ČR, Maďarsku a Poľsku,
  • povinne rozšíriť použitie elektronického trhoviska na všetky    zákazky v zdravotníctve,
  • v prípade eurofondov nastaviť systém ich nárokovateľného čerpania, aby sa do maximálnej možnej miery zúžil priestor pre ich zmanipulovanie a predraženie.

Lenže Čislák ani SMER nekonajú! Biznis plán v zdravotníctve je už taký zabehnutý a napojený na špičky SMERu, že konať ani nemôžu. Dnes ministerstvo tvrdí, že čaká na vyšetrenie kauzy Piešťanského CT-čka. Poznajúc výsledky podobných vyšetrovačiek, ľahko sa to môže skončiť konštatovaním, že skutok sa nestal. A tunelovanie zdravotníctva môže pokračovať ďalej.

 

Ak sa Vám článok páčil podporte ho prosím na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?