Zbavme darcov krvi vysokých doplatkov za lieky

Autor: Viliam Novotný | 27.8.2015 o 11:26 | (upravené 27.8.2015 o 13:09) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  892x

Vysoké doplatky za lieky – to je najčastejšia ponosa pacientov. Popri sťažnostiach na všakovaké poplatky za rôzne akože nadštandardné služby.

Za Radičovej vlády sme preto navrhli a presadili limit spoluúčasti na lieky pre ľudí s postihnutiami a seniorov s nízkym príjmom. Ak prekročia na doplatkoch za lieky limit, raz za štvrťrok im zdravotná poisťovňa vráti peniaze.  Od roku 2011 dostane priemerne 70 tisíc pacientov preplatených každý rok okolo dvoch miliónov Eur.

Robert Fico ani Smer v roku 2010 za túto zmenu nehlasovali. Presnejšie, hlasovali proti. Teraz „objavili“ limit spoluúčasti a rozhodli sa ho využiť ako predvolebný sociálny balíček. Neadresne rozširujú limit spoluúčasti na všetkých seniorova na všetky deti.

Podľa ich plánu by tesne pred voľbami mali desaťtisíce domácností dostať zo zdravotných poisťovní nejaké peniaze. S neadresnosťou mám problém, lebo peniaze vrátia aj dôchodcovi Majskému, aj deťom milionára Borisa Kollára. Teda aj ľuďom, ktorí nemajú problém s finančnou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti. A tieto peniaze budú potom chýbať inde.

Sociálny balíček v parlamente zrejme prejde, lebo 83 kolesíkov chce byť znovu zvolených. To je však šanca, že by mohli podporiť môj pozmeňovací návrh.

Ešte v roku 2013 som navrhoval zahrnúť do limitu spoluúčasti na doplatky za lieky aj dobrovoľných darcov krvi. Vtedy som nezískal dostatočnú podporu v parlamente. Ak chce dnes SMER limit rozšíriť, nemal by zabudnúť ani na túto skupinu ľudí.

Na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu predložím pozmeňujúci návrh, aby sa limit spoluúčasti na doplatky za lieky vo výške 25 Eur za štvrťrok týkal aj všetkých darcov krvi, ktorí získali minimálne striebornú Janského plaketu, teda bezplatne darovali krv aspoň 20-krát.

Často hovoríme o tom, že darovanie krvi je jedným z najhumánnejších činov. ŠANCA je presvedčená, že si darcovia krvi za svoj prínos pre zdravotníctvo zaslúžia viac. Zahrňme preto do limitu spoluúčasti aj dobrovoľných darcov krvi! Ako adresné poďakovanie za to, že pomáhajú zachraňovať ľudské životy. Darcovia sú väčšinou zdraví ľudia, ale keď sa ich zdravotný stav zhorší a potrebujú užívať lieky, mali by pocítiť našu vďaku za svoju nezištnú pomoc ľuďom. 

 

Ak sa Vám článok páčil zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?