Sestričkám nedali peniaze ale uznesenie

Autor: Viliam Novotný | 20.11.2015 o 13:59 | (upravené 20.11.2015 o 17:10) Karma článku: 7,89 | Prečítané:  1980x

Schválený štátny rozpočet do zdravotníctva viac peňazí neprináša. Na zdravotnú starostlivosť bude presne toľko peňazí ako v roku 2015. 

Vláda nedala peniaze na krytie vlastných sľubov – vyšších miezd pre sestričky a zdravotníkov v nemocniciach, ani na kompenzáciu nižších zdravotných odvodov pre nízkopríjmových pracujúcich. Vymysleli ale fintu. Schválili uznesenie, že peniaze na platy sestier v tom rozpočte vlastne už sú.

Nie je to po prvý raz, čo SMER oklamal pacientov aj zdravotníkov. A to vraj pre Ficovu vládu bolo zdravotníctvo prioritou. Nebolo! Keď sa pozriete na všetky rozpočty, ktoré predkladal minister financií Kažimír za 4 roky, tú prioritu tam nie a nie nájsť. Stačí sa pozrieť na platby štátu za svojich poistencov – 4,25%, 4,0%, 4,16% - neskôr upravených na 4,44% a na budúci rok 4,30% priemernej mzdy. A to už desať rokov deklarujú, že ich cieľ je 5%-ný odvod za poistencov štátu.

Vždy ale vymysleli nejakú fintu. Tak napríklad minulý rok vláda vzala 100 mil. eur z poistného plateného štátom a potom kompenzovala výpadok 150 mil. eur zo zníženia zdravotných odvodov nízkopríjmových pracujúcich. Všetci tlieskali, lenže tých pôvodne znížených 100 miliónov už dať nechceli. V novembri ale už museli zvýšiť platbu za poistencov štátu o 86 mil. eur, lebo nemocnice nemali na vykrytie zvýšenia minimálnej mzdy a platov lekárov. Teda predchádzajúcich sľubov Ficovej vlády.

Pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok použili novú fintu. Minister Kažimír tvrdí, že pridáva 270 miliónov do zdravotníctva. Asociácia nemocníc ich nevie nájsť a hovorí len o 43 miliónoch. Pravdou je, že ak sa pozeráte na reálne peniaze na zdravotnú starostlivosť, bez Kažimírových fiškálnych fínt a nákladov na chod ministerstva zdravotníctva, viac peňazí ako v roku 2015 nebude.

Žiadnych plus 55 miliónov eur na platy sestier a zdravotníkov a žiadna kompenzácia nižších odvodov nízkopríjmových pracujúcich. Len uznesenie.

Takže ak sestrám v januári povie riaditeľ  nemocnice, že na ich platy nemá peniaze, lebo poisťovne mu nepridali, mohol by im minister zdravotníctva Čislák rozdať to uznesenie. Aby všetci vedeli, že tie peniaze tam niekde sú, len ich nikto nevidel.

Otázne je, čo na to povie Ústavný súd SR, ktorý už v 2013 zrušil mzdovú reguláciu u sestier pre jej nedostatočné finančné krytie.

Ale SMER to nezaujíma, lebo voľby sú už 5. marca. Dovtedy sestričky nejako zabavia.

 

Ak sa vám blog páčil, hlasujte zaň, prosím, na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?