Čisláka čaká rana z milosti

Autor: Viliam Novotný | 28.1.2016 o 11:35 | Karma článku: 12,16 | Prečítané:  2404x

Čislák sa chystá do volieb podpísať koncesnú zmluvu o novej PPP nemocnici v Bratislave, ale Kažimír je proti. 

Súdiac podľa kandidátky SMERu, teda zostavy do budúcnosti, v ktorej sa s Čislákom nepočíta, hádajte komu dá Fico za pravdu.

Bratislava potrebuje novú nemocnicu. Obnovu potrebujú totiž nemocnice na celom Slovensku. Priemerný vek nemocničných budov je u nás 44 rokov. To hovorí za všetko.

Ministerstvo zdravotníctva sa pred dvoma rokmi pustilo do projektu výstavby novej nemocnice v Bratislave formou PPP projektu. Za 6,3 miliardy eur na 30 rokov má súkromník prevádzkovať univerzitnú nemocnicu, jej tri doterajšie pracoviská sa majú zavrieť.

Projekt je od začiatku spackaný. Lokalita (Patrónka) je nevyhovujúca, finančné riziká sú podľa poradcov neprijateľné, ministerskí úradníci nič nekonzultovali s univerzitami ani poisťovňami. Akurát sa na projekt minulo už 1,2 mil. eur, no veď poradcovia nie sú zadarmo.

Napriek tomu chce minister Čislák ukončiť celú súťaž – vrátane výberu víťaza a podpisu koncesnej zmluvy – ešte pred voľbami. Tie budú 5. marca, teda o päť týždňov.

Ako to chce stihnúť, je záhadou. Keď ministerstvo vyberie víťaza, príde rad na Úrad pre verejné obstarávanie. Na ÚVO už bolo v tejto veci podaných niekoľko podnetov, aj odo mňa.  Úrad zatiaľ tému alibisticky odkladal, preverovanie vraj začne až po ukončení súťažného  dialógu a ten podľa oficiálnych dokumentov ministerstva zdravotníctva skončil v decembri...

Ale dobre, predstavme si, že sa toto všetko Čislákovi podarí. Nejako zakriví vesmír a spomalí plynutie času. V expresnom termíne získa verdikt ÚVO, navyše priaznivý. Ale Novej univerzitnej nemocnici bude stáť v ceste jedna zásadná prekážka.

Čislák totiž o tom musí ešte presvedčiť vládu, ktorá koncesnú zmluvu s prevádzkovateľom novej nemocnice schvaľuje.

Ministerstvo financií (Kažimír je na 4. mieste kandidátky Smeru) sa už nechalo počuť, že by bolo lepšie, keby novú univerzitnú nemocnicu postavil štát. Dnes sú peniaze lacné, štát si dokáže požičať lacnejšie než súkromný investor.

Na čiu stranu sa prikloní predseda vlády netreba hádať. Čisláka ani len nezaradil na kandidátku do volieb.

Ďalší sen SMERu v zdravotníctve sa skončí fiaskom. Po znárodňovaní poisťovní a budovaní štátnych polikliník z eurofondov krachuje aj vízia novej univerzitnej nemocnice. Čo zostane po tandeme Zvolenská – Čislák? Kradnutie!

Ak sa Vám blog páčil, zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Na hromadné podujatia už pustia stovky ľudí. Seniorom sa končia nákupné hodiny

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.


Už ste čítali?