Prešiel som slovenské nemocnice I.: Čo trápi pacientov?

Autor: Viliam Novotný | 28.2.2016 o 16:44 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1336x

V ostatných dvoch mesiacoch som navštívil 20 slovenských nemocníc a niektoré ešte len navštívim, aby som si urobil reálny obraz o ich aktuálnom stave a o tom, čo trápi pacientov. 

Navštívil som nemocnice vo všetkých regiónoch Slovenska, odhliadnuc od ich zriaďovateľa či prevádzkovateľa. Boli medzi nimi nemocnice súkromné, štátne, samosprávne aj tzv. „neziskovky“. Skoro každý pracovný deň predpoludním som prišiel do niektorej nemocnice, porozprával sa s manažérmi a navštívil niektoré oddelenia. No hlavne som sa pred nemocnicami rozprával s pacientmi.

Nosnými témami, ktoré rezonovali v rozhovoroch boli rozkrádanie zdravotníctva a výpovede sestričiek. Musím priznať, že ma tieto témy trochu prekvapili. Odsunuli totiž na druhú koľaj v minulosti najčastejšie ponosy pacientov - poplatky a doplatky v zdravotníctve. Pacienti sa ma často pýtali, či sú naozaj pravdivé informácie, ktoré sa skoro v týždňových intervaloch na nich valia z médií o rozkrádaní zdravotníctva. Pýtali sa na predražené nákupy prístrojovej techniky, miliónové zmluvy na služby ako stravovanie či upratovanie, či na zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovne s tetou Ankou alebo „známym“ masérom. Veľa krát som vysvetľoval, že v skutočnosti je to iba vrchol ľadovca a toto rozkrádanie zdravotníctva sa stalo už zaužívanou praxou.

Mnohokrát sa ľudia rozčuľovali nad tým, prečo musia stále za niečo doplácať, keď sa na druhej strane v zdravotníctve takto rozkrádajú peniaze. Najmä v Žilinskom a Prešovskom kraji rezonovala téma odchodu sestier zo štátnych nemocníc. Najmä v Prešove pred nemocnicou skoro všetci pacienti vyjadrovali obavy, čo bude z ich nemocnicou. Či sa naozaj naplnia hrozby ministra zdravotníctva, že sa niektoré oddelenia úplne zrušia. Tieto obavy boli úplne reálne, lebo najmä v žilinskej a prešovskej nemocnici chýbajúce stovky sestier viedli k výraznému obmedzeniu zdravotnej starostlivosti najmä v chirurgických odboroch. Tieto nemocnice boli hlavne v prvé dva februárové týždne takmer úplne paralyzované.

Až na tretie miesto sa v diskusii dostali poplatky, ktoré pacienti platia u lekára. Nerozumejú prečo platia, prečo raz platiť musia a inokedy nie a ako sa vlastne určuje výška týchto poplatkov. Zjavne sa v praxi ukázalo, že v poradí už druhé tzv. „zrušenie poplatkov“ v podaní SMERu nefunguje. Iba prehĺbilo poplatkový chaos, ktorý na Slovensku vládne. Pacienti sa často sťažovali aj na kvalitu služieb a prístup zdravotníkov. Kládli tvrdé otázky, prečo chcú lekári a sestry stále viac peňazí, keď sú mnohí z nich na pacientov nepríjemní a neposkytujú im dobrú starostlivosť. Samozrejme je to vždy o subjektívnom vnímaní pacienta, ale nespokojnosť so službami v zdravotníctve v praxi naozaj narastá a ukazuje sa ako veľká výzva do budúcnosti. Pacient nevie posúdiť ako kvalitne bola vykonaná operácia, ale to, že k nemu neprišla sestrička v nočnej službe, alebo že má zlú stravu či pretečený obväz, vníma veľmi citlivo.

Aj tieto moje cesty po slovenských nemocniciach vo mne utvrdili presvedčenie, že slovenské zdravotníctvo potrebuje zásadné zmeny. To prvé čo potrebujeme urobiť je poriadok. Počnúc poplatkami pacientov u lekára, cez hospodárenie v štátnych nemocniciach, cez spôsob platby zdravotných poisťovní nemocniciam a ambulanciám, až po jasné pravidlá a ich dodržiavanie vo verejnom obstarávaní. Potrebujeme zaviesť spravodlivé odmeňovanie zdravotníkov za ich prácu vo vzťahu k jej kvalite a spokojnosti pacientov. Je to úplná nevyhnutnosť, ak chceme aby nás mal kto o desať rokov ešte na Slovensku liečiť.

Ale to najdôležitejšie je vrátiť pacienta do stredu záujmu celého zdravotníctva. Dnes je žiaľ často na jeho okraji. Pacient musí vedieť, na čo má za svoje peniaze nárok, koľko musí doplácať, kedy má nárok na službu a ako dlho musí na ňu čakať.

(príbeh bude pokračovať druhým dielom – Čo trápi nemocnice?)

Ak sa Vám článok páčil, zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Na hromadné podujatia už pustia stovky ľudí. Seniorom sa končia nákupné hodiny

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.


Už ste čítali?